logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Krzysztof Patoka, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DOI: 10.15199/33.2015.04.24

W przypadku blach dachówkopodobnych i falistych problematyczne jest uzyskanie dostatecznej odporności na nacisk występujący podczas odśnieżania. Po tego typu pokryciach można chodzić, stawiając stopy tylko na dnie wklęsłości profilu. W czasie odśnieżania warunek ten nie może być jednak spełniony z dwóch powodów:

  • odśnieżanie wymaga opierania się o podłoże i nieuniknione jest naciskanie na wystające elementy profilu;
  • śnieg zasłania profil.

Literatura:
[1] Eberhard Schunck, Hans Jochen Oster, Rainer Bartel, Kurt Kiessl – „Atlas dachów. Dachy spadziste” –MDMSp. z o.o. 2005 (tłumaczenie z j. niemieckiego);
[2] „RHEINZINK. Zastosowania w architekturze” wyd. firmy Reinzink 2003.

 

Przeczytaj cały artykuł >>

 

Materiały Budowlane 4/2015, s. 82 - 83 (spis treści >>)