logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Międzynarodowa Naukowo-Techniczna Konferencja ENERGODOM, organizowana przez Zakład Budownictwa i Fizyki Budowli Politechniki Krakowskiej od jedenastu lat stanowi doskonałe forum dla wszystkich zajmujących się problematyką budownictwa energooszczędnego. W tym roku ze względu na zapowiadaną zmianę przepisów organizatorzy postanowili szczególną uwagę poświęcić budownictwu prawie zeroenergetycznemu.
Tak więc ENERGODOM 2012 (11 – 14 września br.) rozpoczęła sesja panelowa „Blaski i cienie budownictwa o zerowym i niemal zerowym zużyciu energii”. Podczas konferencji mówiono też o trudnościach związanych z akceptacją społeczną niektórych specyficznych rozwiązań i sposobów eksploatacji budynków o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię. Dużo miejsca poświęcono systemom pozyskiwania energii odnawialnej, które w nierozłączny sposób wiążą się z budynkami zeroenergetycznymi oraz sprawom integrowania ich z budynkami, jak np. bardzo atrakcyjnie wyglądające elementy kolektorowo-fotowoltaiczne oraz przeszklenia z wbudowanymi ogniwami.
Podczas konferencji ENERGODOM 2012 odbyło się osiem sesji, których tematem były: narzędzia symulacyjne i obliczeniowe w fizyce budowli; projektowanie i badanie obudowy zewnętrznej budynków; sposób oceny wpływu budynków na środowisko oraz reakcja budynku na warunki zewnętrzne; zagadnienia dotyczące m.in. izolacyjności akustycznej przegród budowlanych, oświetlenia wnętrz.