Różne raporty z badań społecznych wskazują na stały wzrost świadomości energetycznej Polaków. Jednak rzadko jeszcze nowo budowane domy są ocieplane z założeniemdługoterminowej inwestycji w niższe opłaty za ogrzewanie. Grubość warstwy materiału izolacyjnego ciągle bardziej kształtuje moda, informacje z internetu i opinia „pana Kazia” z firmy budowlanej niż zapisy w rzetelnie zrobionym projekcie budowlanym.
To jednak zdecydowanie za mało, aby w pełni wykorzystać potencjał płynący z dobrej izolacji termicznej budynku. Podobne wnioski mieli kilka lat temu brukselscy urzędnicy, którzy ostatecznie przegłosowali wprowadzenie w krajach członkowskich Unii Europejskiej dyrektywy EPBD, która od stycznia 2009 r. obowiązuje również i w naszym kraju.
100 punktów za artykuły naukowe!
Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.