W artykule chciałbym przekonać inwestorów prywatnych, a może nawet
kilku deweloperów, do budowy domów pasywnych. Zadanie wydaje się trudne, ponieważ panuje powszechne przekonanie, iż w polskich warunkach budowa domu pasywnego jest całkowicie nieopłacalna, bo oszczędności energetyczne nie równoważą wzrostu kosztów inwestycyjnych. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak bardzo energooszczędny jest dom pasywny w porównaniu ze standardowo budowanymi w Polsce obiektami. Warto sobie uświadomić, że 15 kWh/(m2r.) to odpowiednik 1,5 l oleju opałowego/r.
Prace prowadzone z udziałem studentów w Zakładzie Budownictwa Ogólnego Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej wskazują...
100 punktów za artykuły naukowe!
Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.