logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Maria Dreger, Rockwool Polska Sp. z o.o.

Wciąż nie wszyscy zauważają, że pełnoprawną formą pozyskiwania energii jest jej racjonalne wykorzystywanie. Zaoszczędzona energia jest zasobem równoważnym wytworzonej, przy czym nie obciąża środowiska, i najczęściej jest tańsza od wytwarzanej. Taka czysta energia szczególnie przydałaby się w naszym kraju, w którym wciąż do ogrzewania domów wykorzystuje się duże ilości węgla. Wśród nowo budowanych domów jednorodzinnych (rocznie 60 – 70 tys.) aż 31% jest ogrzewanych węglem. Wiele budynków wielorodzinnych korzysta z małych lokalnych kotłowni również wykorzystujących to paliwo, podobna sytuacja jest w starych kamienicach w wielu miastach. Wszystko to skutkuje jednym z najgorszych w Europie stanem powietrza atmosferycznego. Intensywność emisji z węgla, jeśli chodzi o niecieplarniane zanieczyszczenia (czyli NOx, SOx, PM oraz NMVOC), może być nawet kilkaset razy większa niż z innych paliw. Obecnie Polska jest największym w Unii emitentem SOx i drugim co do wielkości emitentem cząstek pyłowych PM10 oraz PM2,5. 
Na podstawie studium Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska (EEA) na temat zanieczyszczenia powietrza stwierdzono, że roczne straty Polski wynikające z nadmiernych tzw. niskich emisji, mających bezpośredni wpływ na jakość powietrza jakim oddychamy, można oszacować na kwotę 5 ÷ 13 mld euro. To tylko jeden z wielu skutków energochłonności polskich budynków i miksu paliw, wykorzystywanych do ich ogrzewania.

Przeczytaj cały artykuł >>

Materiały Budowlane 1/2013, strona 29-30 (spis treści >>)