logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Monika Lipska

Idea zrównoważonego budownictwa to projektowanie, budowanie i użytkowanie z myślą o dniu jutrzejszym. Priorytetem jest ograniczenie zużycia energii i zasobów naturalnych, ograniczenie produkcji odpadów i transportu. Budując wg reguł zrównoważonego budownictwa zwiększamy wartość inwestycji, a jej koszty szybciej się zwracają, wydajemy bowiem mniej na energię, zużycie wody czy wywóz odpadów. Zadaniem na dziś jest świadome budowanie, by nie umniejszać szansy przyszłych pokoleń na lepsze życie [8].

Literatura
[1] Rynki Zagraniczne „Woda cenna jak ropa” 2007, wg S. Kostrzewa, Instytut Kształtowania i Ochrony Środowiska Akademii Rolniczej, Wrocław.
[2] JRC, Ecotapware, Task 2: Economic and market analysis and Task 3: User behaviour, 2011, First Interim Report, Draft.
[3] Water performance of Buildings, European Commission, DG Environment, November 2011, Bio Intelligence Service.
[4] European Commission, DG Environment, Unit D1, Water performance of buildings, Stakeholder consultation.
[5] J. Chudzicki, Zakład Zaopatrzenia w Wodę i Odprowadzanie Ścieków, Politechnika Warszawska.
[6] Council Directive 98/83/EC of 3 November 1998 on the quality of water intended for human consumption. O. J. L 336, 5.12.1998.
[7] www.water-efficiencylabel.org.uk/pdf
[8] http://zrownowazonebudownictwo.pl/subpage/7/
[9] www.breeam.org
[10] www.dnqb.de
[11] www.assohqe.org
[12] www.zb.itb.pl/files/zb/sustainable_building_harmonization_m_piasecki.pdf
 

Zamów dostęp do artykułu >>