dr inż. Agnieszka Kaliszuk-Wietecka
mgr inż. Elżbieta Wyszyńska
mgr Tomasz Matuszewski
Obecnie modernizacje i remonty coraz częściej dotyczą obiektów wznoszonych w połowie XX wieku. Niektóre z nich mają już nawet status obiektu zabytkowego. Istotne miejsce podczas prac rewitalizacyjnych zajmuje problem wykonania lub odtworzenia izolacji wodochronnych. Zwykle w obiektach historycznych nie było takich zabezpieczeń lub lata eksploatacji spowodowały zmiany w ich strukturze i zanik cech dających ochronę przeciwwilgociową. Stosując się do obowiązujących obecnie zasad sztuki budowlanej i wymagań technicznych, budynki posadowione w gruncie powinny mieć poziome i pionowe izolacje wodochronne.
Literatura
[1] Projekt „Przebudowa zabytkowego Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej – Dziedzictwa Kulturowego Zagłębia Dąbrowskiego: Etap I – Przebudowa podjazdów, przybudówek i tarasów przy elewacjach bocznych; Etap II – Przebudowa i termomodernizacja budynku.
[2] Rzut piwnic Pałacu Kultury Zagłębia z naniesioną przez inwestora lokalizacją punktów pomiarowych.
[3] Odtwarzanie izolacji przeciwwilgociowych w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Monitorowanie procesu powstawania przepon hydrofobowych. Raport nr 1.
[4] Odtwarzanie izolacji przeciwwilgociowych w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Monitorowanie procesu powstawania przepon hydrofobowych. Raport końcowy.