doc. dr inż. Jan Jeruzal
dr inż. Joanna Bogusławska-Kozłowska
Woda i wilgoć czyni wiele szkód w budynkach. Świadomość przyczyn występowania tego destrukcyjnego czynnika u uczestników procesu budowlanego, tj. projektantów, wykonawców i administratorów budynków z jednej strony i użytkowników – z drugiej, w ostatnich latach bardzo wzrosła. Niestety, ciągle istnieją obszary niewiedzy i zaniechań prowadzące do powstania zawilgoceń. Celem artykułu jest prezentacja tych błędów budowlanych, które w największym stopniu przyczyniają się do zawilgoceń w budynkach i rozwoju grzybów pleśniowych. Zamieszczone przykłady pochodzą z budynków i mieszkań na terenie Łodzi.
Literatura
[1] Żakowska Z., Bogusławska-Kozłowska J. „Zagrożenia grzybami pleśniowymi w środowisku bytowania człowieka” VII Konferencja Naukowo- Techniczna „Fizyka budowli w teorii i praktyce” Łódź, 1999.
[2] Piotrowska M., Żakowska Z., Bogusławska-Kozłowska J. „Charakterystyka grzybów strzępkowych występujących na przegrodach budowlanych wybranych budynków w Łodzi” I Ogólnokrajowa Konferencja Naukowa „Rozkład i korozja mikrobiologiczna materiałów technicznych” Łódź, 27 stycznia 2000 r., s. 67 – 69.
[3] Bogusławska-Kozłowska J., Jeruzal J., Piotrowska M., Żakowska Z.: „Źródła wilgoci a grzyby pleśniowe w budynkach ”X Polska Konferencja Naukowo- Techniczna, Fizyka Budowli w Teorii i Praktyce Łódź 2005, s. 24 – 31.
[4] Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. nr 75, poz. 690 z późniejszymi zmianami).
[5] PN-ENISO13788:2003 „Cieplno-wilgotnościowe właściwości komponentów budowlanych i elementów budynku. Temperatura powierzchni wewnętrznej konieczna do uniknięcia krytycznej wilgotności powierzchni i kondensacja międzywarstwowa. Metody obliczania.
[6] PN-83/B-03430Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania