logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Remigiusz Gut
dr inż. Leszek Korusiewicz

Wzrastająca popularność oraz coraz szerszy obszar zastosowania konstrukcji gruntowo-powłokowych z karbowanych powłok metalowych lub z tworzyw sztucznych, szczególnie w budownictwie komunikacyjnym (przepusty, przejścia dla zwierząt, mosty o małej i średniej rozpiętości), implikuje potrzebę prowadzenia badań tego typu obiektów. Badania rozpatrywanych konstrukcji w skali naturalnej można podzielić na badania in situ oraz badania laboratoryjne. Te ostatnie są rzadko stosowane ze względu na konieczność zapewnienia odpowiedniego wyposażenia badawczego oraz wystarczającej przestrzeni laboratoryjnej ze względu na rozmiary testowanych konstrukcji. 
Prowadzone od kilkunastu lat badania w Laboratorium Instytutu Badawczego Dróg i Mostów w Żmigrodzie, z wykorzystaniem konstrukcji gruntowo-powłokowych można podzielić na dwie kategorie: badania o charakterze czysto naukowym oraz badania o charakterze utylitarnym, prowadzone w ramach procesu aprobacyjnego.
Artykuł prezentuje metodologię badań prowadzonych w ramach procesu aprobacyjnego na przykładzie dwóch różnych przepustów ze stalowych blach falistych o profilu zamkniętym.

Przeczytaj cały artykuł >>

Materiały Budowlane 3/2013, strona 68-69 (spis treści >>)