logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

dr inż. Rafał Krzywoń, Politechnika Śląska

W śród współczesnych metod analizy ścinania dominują modele ST (ang. strut – zastrzał, którego rolę zazwyczaj pełni beton oraz tie – ściąg, reprezentowany przez zbrojenie), których podstawą jest opublikowana w 1929 r. klasyczna analogia kratownicowa Mörscha. Metoda ta, dzięki założonej statycznej wyznaczalności kratownic oraz stałemu kątowi nachylenia krzyżulców betonowych (45°), zapewnia stosunkowo proste i przejrzyste rozwiązanie, ale niestety często zbyt niedokładne. Pracę zarysowanej belki wierniej odtwarza kratownica wielokrotnie statycznie niewyznaczalna (przedstawiona po raz pierwszy w 1961 r. przez Leonhardta i Waltera). Pozwala ona uwzględnić warunki nierozdzielności i różną sztywność elementów składowych, ale ze względu na statyczną niewyznaczalność rozwiązanie jest zbyt skomplikowane w zastosowaniu praktycznym.

***

Designing of members under the shear

The paper presents commentary to the given in Eurocode 2 method for shear analysis. Special attention was paid to the principles of determining the angle and changes

Przeczytaj cały artykuł >>

Materiały Budowlane 3/2013, strona 108-110 (spis treści >>)