logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr Natalia Laprus

Posiadanie obiektu budowlanego jest przejawem korzystania z prawa własności, które stanowi jeden z fundamentów demokratycznego państwa prawnego i jako takie podlega konstytucyjnej ochronie. Nie jest to jednak ochrona zupełna, gdyż ustawodawca w art. 64 Konstytucji RP dopuścił możliwość ograniczenia własności w drodze ustawy i w zakresie, w jakim nie narusza ona istoty prawa własności. Do ustawowych ograniczeń w korzystaniu z prawa własności obiektów budowlanych należą m.in. przepisy Prawa budowlanego, które nakładają na określone podmioty obowiązki dotyczące utrzymania i użytkowania obiektów budowlanych.

Literatura
[1] Dziwiński R., Ziemski P., Prawo budowlane. Komentarz, Warszawa 2006, LEX.
[2] Kurzępa B., Przestępstwa i wykroczenia w prawie budowlanym, Prokurator nr 2 (30), 2007.
[3] Analiza wybranych obszarów działalności terenowych organów nadzoru budowlanego, GUNB, Departament Kontroli Administracji Terenowej, Warszawa 2007.
[4] Grzegorczyk T. (red.), Jankowski W., Zbrojewska M., Kodeks wykroczeń. Komentarz, LEX 2010.

Zamów dostęp do artykułu >>