logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Z Józefem Kostrzewskim – Dyrektorem Biura Stowarzyszenia Producentów Betonów, Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego V Międzynarodowej Konferencji Autoklawizowanego Betonu Komórkowego rozmawia Krystyna Wiśniewska

Krystyna Wiśniewska: We wrześniu br. odbędzie się w Bydgoszczy  V Międzynarodowa Konferencja  Autoklawizowanego Betonu Komórkowego (ABK). Jaki był cel dotychczasowych konferencji, a także obecnie organizowanej? Józef Kostrzewski: Pierwsza Konferencja ABK odbyła się w 1960 r. w Goeteborgu, druga w 1983 r. w Zurychu,  trzecia w 1992 r. w Lozannie, a czwarta w 2005 r. w Londynie. Przedział czasowy, jaki je dzielił, świadczy  o tym, że powód, dla którego były organizowane,  mógł być inny, ale cel zawsze  jest ten sam. Chodzi o wymianę  najnowszych osiągnięć teoretycznych  i doświadczeń praktycznych z dziedziny autoklawizowanego betonu komórkowego  pomiędzy ośrodkami naukowymi i badawczymi z całego świata. Od pierwszej konferencji, zorganizowanej  przez RILLEM, gdyż nie istniało jeszcze wówczas Europejskie Stowarzyszenie Producentów Autoklawizowanego Betonu Komórkowego (EAACA powołano w 1988 r.) minęło przeszło 50 lat. Był to czas bardzo dynamicznego rozwoju tego produktu, a okresy między konferencjami na tyle długie, że zgromadzony przez różne ośrodki na świecie ogromny ładunek wiedzy wymagał upowszechnienia. Ponadto każdej konferencji poświęconej ABK przyświeca zawsze jakiś cel szczególny, ważny w momencie jej organizacji, dlatego też nie są to imprezy cykliczne. Hasło ostatniej konferencji, która odbyła się 6 lat temu na Uniwersytecie Kingston w Londynie to np. Innovation and Development, natomiast tematem przewodnim konferencji w Bydgoszczy będzie Securing a Sustainable Future i wokół zagadnień z tym związanych będą przebiegać obrady. Zrównoważone budownictwo jest obecnie tematem bardzo aktualnym w całej europejskiej gospodarce i od kilku lat zajmujemy się nim aktywnie również w branży betonu komórkowego. Przyszła więc pora, aby poszczególne ośrodki naukowo-badawcze, centra uniwersyteckie zaprezentowały swoje osiągnięcia.