logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

dr hab. inż. Krzysztof Żółtowski, prof. PG
mgr inż. Tomasz Romaszkiewicz

Z okazji organizacji mistrzostw UEFA 2012 w Polsce i na Ukrainie wybudowano lub zmodernizowano osiem stadionów głównych i wiele obiektów pomocniczych. W przypadku wszystkich stadionów istotnym elementem funkcjonalnym i estetycznym są zadaszenia. Z uwagi na duże rozpiętości i mały ciężar, konstrukcje zadaszeń muszą być projektowane w zgodzie z zasadami teorii konstrukcji, wykorzystując efektywne systemy statyczne, wcześniej wypracowane w konstrukcjach mostowych. Ze względu na schematy pracy, zadaszenia możemy podzielić na pięć grup: strukturalne, kratownicowe; łukowe; kopuły; podwieszone; wiszące; membranowo-cięgnowe; mieszane.

Literatura:
[1] D. Gutierrez, B. Frischer, E. Cerezo,A. Gomez, F. Seron: „AI and virtual crowds:PopulatingtheColosseum”, JournalofCulturalHeritage2007.
[2] Régie des installations olympiques: A-Fiches Architecture et Ingénierie 2010.
[3] A. Reichhart, K. Göppert, L. Haspel, A. Winkler: „Przekrycie i obudowa piłkarskiego Stadionu Narodowego w Warszawie”, Inżynieria i Budownictwo, nr 6/2012.
[4] P.Ł. Sawiński: „Analiza statyczna wstępnie napiętego przekrycia siatkowego”, Politechnika Wrocławska 2006.
[5] pl. wikipedia.org

Zamów dostęp do artykułu >>