logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Mikropale to smukłe, najczęściej żelbetowe elementy konstrukcyjne średnicy 50 – 300 mm i długości standardowej 6 – 15 m (rzadko do 50 m) przeznaczone do przenoszenia obciążeń. Wprowadzone do inżynierii w latach pięćdziesiątych, początkowo we Włoszech, stały się jedną z wysokospecjalistycznych technik głębokiego fundamentowania na całym świecie.

Mikropale iniekcyjne

PN-EN 14199 dzieli mikropale na wiercone i przemieszczeniowe. Samowiercące mikropale iniekcyjne są odmianą mikropali wierconych, których średnica może wynosić do 300 mm. Do ich zalet należy łatwość stosowania, która wynika z wiercenia z jednoczesną iniekcją i zbrojeniem elementu, oraz duża wydajność w porównaniu z innymi technologiami mikropali. Coraz częściej mikropale iniekcyjne stosowane są do posadawiania nowych obiektów inżynierskich, takich jak mosty, wiadukty, kładki pieszo-rowerowe, w szczególności zlokalizowane w trudnych warunkach terenowych.

Zamów dostęp do artykułu >>