logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Kacper Krok, Promat TOP

Można wyróżnić trzy podstawowe sposoby biernych zabezpieczeń ogniochronnych konstrukcji budowlanych: zaprawy, płyty oraz farby ogniochronne.

  • Zaprawy ogniochronne są to tzw. masy natryskowe mokre lub suche, nakładane za pomocą odpowiednich urządzeń na konstrukcje. Zaprawę mokrą wykonuje się na budowie, mieszając suche składniki z wodą. Tak otrzymaną masę wprowadza się do przewodu natryskowego zakończonego pistoletem.
  • Zaprawa sucha, czyli zaprawa na bazie włókien z wełny mineralnej, nie wymaga wcześniejszego wymieszania z wodą. Jest wprowadzana do przewodu pod niskim ciśnieniem, a woda łączy się z zaprawą przy wylocie z dyszy.
  • Ostatnio firma Promat TOP wprowadziła na rynek zaprawy natryskowe przeznaczone do wykonywania zabezpieczeń ogniochronnych konstrukcji budowlanych w warunkach pożaru standardowego oraz węglowodorowego. Zastosowanie tych materiałów pozwala uzyskać wysoką klasę odporności ogniowej, jak również bardzo korzystną izolację akustyczną oraz termiczną.

Zamów dostęp do artykułu >>