logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

dr inż. Jacek Szer, GUNB
mgr Iwona Świderska, GUNB

Współczesna reglamentacja budowlana ma na celu wprowadzenie ładu, porządku oraz ochronę zdrowia i życia ludzkiego w trakcie prowadzenia działalności związanej z planowaniem, wykonywaniem, użytkowaniem oraz utrzymaniem i rozbiórką obiektu budowlanego w odniesieniu do całego obszaru jego oddziaływania. Ograniczenia wolności wykonywania prawa własności i innych praw rzeczowych zostały wprowadzone w drodze wielu ustaw. Przejawem tych ograniczeń jest m. in. kontrola przebiegu procesu budowlanego.

Kontrola to porównywanie stanu faktycznego ze stanem pożądanym, a także nadzór nad przeprowadzeniem określonego procesu lub sprawowaniem określonych funkcji zgodnie z ustalonymi zasadami. Może ona przybierać dwie formy: formalnoprawną oraz techniczną.

Przejawy kontroli w procesie budowlanym

W celu zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa w budownictwie kontrola występuje na etapie: planowania przestrzennego; projektowania; uzyskiwania prawa do wykonania robót budowlanych (w tym rozbiórki obiektu budowlanego lub jego części); realizacji budowy lub robót budowlanych; oddawania obiektu budowlanego do użytkowania oraz jego utrzymania przez cały okres istnienia. Jej przejaw odnajdujemy w poszczególnych przepisach prawa, które ustanawiają konkretne mechanizmy kontrolne obejmujące prawa lub obowiązki określonych podmiotów.

Zamów dostęp do artykułu >>