logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Marek Rutowicz

Izolacja cieplna metodą natrysku pianki poliuretanowej może być stosowana w przypadku dachów płaskich, skośnych i stropodachów, stropów i podłóg budynków, a także termomodernizacji murów warstwowych oraz naprawy starych konstrukcji betonowych i kamiennych. Natryskiwana pianka dopasowuje się do kształtu podłoża oraz ma dużą wytrzymałość na ściskanie i rozciąganie przy niewielkimciężarze. Natrysk można stosować tylko w tych miejscach, gdzie konstrukcja budynku jest stabilna, a w przypadku istniejących pokryć dachowych poszczególne warstwy powinny być dobrze połączone z podłożem.

Przygotowanie podłoża i nanoszenie izolacji natryskowej

Warunkiem dobrej przyczepności pianki poliuretanowej do podłoża jest właściwe przygotowanie natryskiwanej powierzchni. Piankę natryskuje się na ściany z odległości 1,0 – 1,2 m. Już podczas rozpylania pianka zaczyna reagować, a następnie przykleja się do podłoża, dlatego też prace wykonywane na zewnątrz powinny być prowadzone przy bezwietrznej pogodzie.

Zamów dostęp do artykułu >>