The effect of warming on the acoustic insulation of external wall
dr inż. Leszek Dulak
W ostatnich latach najpopularniejszym rozwiązaniem ściany zewnętrznej na rynku krajowym została niewątpliwie ściana dwuwarstwowa. System ETICS (External Thermal Insulation Composite System) występujący wcześniej pod nazwą BSO (Bezspoinowy System Ocieplenia), stał się bardzo popularny szczególnie w budownictwie mieszkaniowym. Lista argumentów za, jak i przeciw temu rozwiązaniu jest długa. W artykule poruszone zostaną wyłącznie kwestie dotyczące izolacyjności akustycznej ściany dwuwarstwowej z ociepleniem w systemie ETICS oraz wyniki badań dźwiękoizolacyjności przegrody zewnętrznej z warstwą izolacji przezroczystej. Technologia ta zyskuje coraz większą popularność w krajach Europy Zachodniej, ale i u nas powoli zyskuje zwolenników, ze względu na możliwość dodatkowego wykorzystania energii słonecznej.
Wyniki badań laboratoryjnych
W celu określenia izolacyjności akustycznej przegrody zewnętrznej z ociepleniem należy przeprowadzić badania laboratoryjne izolacyjności akustycznej [4], [5]. Prawidłowo zrealizowany program badań pozwala określić izolacyjność akustyczną przegrody składającej się z warstwy konstrukcyjnej (tzw. przegrody bazowej), izolacyjność przegrody z ociepleniem oraz wpływ ocieplenia na izolacyjność akustyczną właściwą w wyniku zastosowania dodatkowych okładzin [6]. Niekorzystny wpływ ocieplenia wykonanego w technologii lekkiej mokrej na parametry dźwiękoizolacyjne przegrody zewnętrznej określony został już jakiś czas temu. Wyniki badań Zakładu Akustyki ITB [10] dotyczące izolacji termicznej ze styropianu oraz wełny mineralnej na ścianie bazowej z betonu komórkowego oraz ceramiki drążonej przedstawiono w tabeli 1.
Również zagraniczne wyniki badań potwierdzają negatywny wpływ tego typu rozwiązań na dźwiękoizolacyjność ściany. Należy zaznaczyć, że producenci termoizolacji prowadzą prace mające na celu poprawienie właściwości akustycznych ściany z ociepleniem. Na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej przeprowadzono badania laboratoryjne dotyczące tego zagadnienia. Na rysunkach 1 i 2 pokazano przegrody poddane badaniom izolacyjności akustycznej właściwej zgodnie z [4], [5] i [6]. Badania dotyczyły określenia wpływu systemu ociepleń ETICS w postaci „tradycyjnej” – styropian EPS 040 grubości 150 mm oraz na bazie zmodyfikowanego styropianu o poprawionych właściwościach akustycznych pod nazwą EPS PLUS. Przeprowadzono również badania w przypadku ściany z izolacją przezroczystą (transparentną). Wpływ ocieplenia określono w przypadku dwu rodzajów ścian bazowych; z bloczków wapienno-piaskowych (silikatowych) oraz drążonych pustaków ceramicznych [11].(...)
(...)