logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

dr inż.  Robert Geryło

Publikację cyklu artykułów pt. „Jak zagadnienia środowiskowe zmieniają wymagania podstawowe dotyczące obiektów budowlanych” rozpoczęliśmy w tegorocznym kwietniowym wydaniu miesięcznika „Materiały Budowlane”. W pierwszej kolejności zostały przedstawione zmiany, jakie włączenie aspektów zrównoważonego rozwoju wprowadza do wymagania nr 2 Bezpieczeństwo pożarowe. Istotne zmiany dotyczące wymagania podstawowego nr 3 Higiena, zdrowie i środowisko zostały omówione w wydaniu majowym, wymaganie podstawowe nr 4 Nośność i skuteczność obiektów – w wydaniu czerwcowym, a wymagania nr 5 Ochrona przed hałasem w wydaniu lipcowym. W tym artykule przedstawione zostaną zmiany dotyczące wymagania nr 6 Oszczędność, energii i izolacyjność cieplna.

Szóste wymaganie podstawowe sformułowano w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady nr 305/2011 z 9 mar- ca 2011 r. następująco: Obiekty budowlane i ich instalacje grzewcze, chłodzące, oświetleniowe i wentylacyjne muszą być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby utrzymać na niskim poziomie ilość energii wymaganej do ich użytkowania, przy uwzględnieniu potrzeb zajmujących je osób i miejscowych warunków klimatycznych. Obiekty budowlane muszą być również energooszczędne i zużywać jak najmniej energii podczas ich budowy i rozbiórki.

Zmiana tego wymagania w stosunku do dotychczasowego, określonego w Dyrektywie Rady 89/106/EWG, polega na rozszerzeniu jego zakresu o instalacje oświetleniowe i uwzględnieniu efektywności energetycznej etapów budowy i rozbiórki obiektów budowlanych. Istotny charakter tej zmiany wynika z faktu, że dotychczas energochłonność robót budowlanych podczas wznoszenia, renowacji lub rozbiórki obiektów budowlanych nie była przedmiotem krajowych regulacji prawnych. W praktyce, w celu sprawdzenia spełnienia wymagania dotyczącego oszczędności energii przed i po okresie eksploatacyjnym budynków, należy zastosować metodykę LCA (skrót od angielskiej nazwy Life Cycle Assessment). W odniesieniu do wyrobów budowlanych takiej oceny dokonuje już Instytut Techniki Budowlanej [1]. Ma ona na celu określenie deklaracji środowiskowych wg EN 15804 [2], charakteryzujących m.in. energochłonność wytworzenia wyrobu, jego transportu na miejsce budowy, wbudowania, użytkowania i utrzymania w czasie eksploatacji obiektu budowlanego, demontażu po wyeksploatowaniu, likwidacji lub poużytkowego zagospodarowania.

Tego typu podejście jest obecnie promowane także w europejskich zaleceniach dotyczących zielonych zamówień publicznych na roboty budowlane [3]. Podane w zaleceniach kryteria dotyczą m.in. zużycia energii, wykorzystania jej odnawialnych źródeł, zastosowania energooszczędnych wyrobów budowlanych. Podejście zgodne z europejskimi zaleceniami do zielonych zamówień publicznych promuje m.in.: (...)

 

Więcej w miesięczniku "Materiały budowlane" 8/2012 >>