logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Piotr Głąbski

W świetle obowiązującego prawa elementy systemów wentylacji pożarowej (ochrony przed zadymieniem) należy traktować jako wyroby budowlane i dlatego powinny spełniać wymagania wynikające z wdrożenia i stosowania w Polsce prawodawstwa Unii Europejskiej. Do chwili obecnej podstawowym aktem prawnym, regulującym sprawy związane ze stosowaniem wyrobów budowlanych, jest Dyrektywa Rady 89/106/EWG (CPD). Wdrożenie w Polsce założeń tej dyrektywy wymagało uchwalenia odpowiednich przepisów. Są to m.in.:

  • ustawa o wyrobach budowlanych wraz z rozporządzeniami;
  • ustawa Prawo budowlane wraz z rozporządzeniami;
  • ustawa o systemie oceny zgodności wraz z rozporządzeniami.

Zgodnie z tymi aktami prawnymi, wyroby budowlane mogą być zastosowane w budynku, jeżeli są oznakowane:

  • CE, co oznacza, że dokonano oceny zgodności z normą zharmonizowaną (hEN) albo Europejską Aprobatą Techniczną (ETA) bądź krajową specyfikacją techniczną, uznaną przez Komisję Europejską za zgodną z wymaganiami podstawowymi, albo
  • znakiem budowlanym B, co oznacza, że dokonano oceny zgodności z polską aprobatą techniczną lub polską normą wyrobu, niemającą statusu normy wycofanej.

Bez względu na rodzaj dokumentu odniesienia wprowadzenie wyrobu do obrotu wymaga wystawienia przez producenta:

  • deklaracji zgodności WE, gdy dokumentem odniesienia jest zharmonizowana norma europejska lub Europejska Aprobata Techniczna (ETA), albo
  • krajowej deklaracji zgodności, gdy dokumentem odniesienia jest polska aprobata techniczna lub polska norma wyrobu.

Przez wystawienie deklaracji zgodności producent wyrobu budowlanego oświadcza, że wyrób jest zgodny ze specyfikacją techniczną, stanowiącą dokument odniesienia. Deklaracja powinna być sporządzona w jednym egzemplarzu i udostępniana na żądanie właściwych organów.

Ocena zgodności wyrobu z wymaganiami specyfikacji technicznej (polskiej lub europejskiej) musi odbywać się wg systemu oceny zgodności ustalonego w tej specyfikacji. Zgodnie z Decyzjami Komisji Europejskiej, a także rozporządzeniem ministra infrastruktury w sprawie sposobów deklarowania zgodności wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym, w przypadku wyrobów związanych z bezpieczeństwem pożarowym, w tym elementów systemów wentylacji pożarowej, ustalono system oceny zgodności „1”. Oznacza to, że wyroby objęte są obowiązkowym procesem certyfikacji obejmującym ocenę zakładowej kontroli produkcji oraz przeprowadzenie badań typu w notyfikowanym laboratorium akredytowanym (tabela). (...)

ang. Evaluation of conformity of components of smoke and heat control systems in accordance with CPD and CPR

 

Więcej w miesięczniku "Materiały budowlane" 8/2012 >>