logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Zarząd Główny Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych (ZG SITPMB) zebrał się w Warszawie 30 czerwca br., aby zatwierdzić bilans organizacji za 2011 r., omówić stan przygotowań do konferencji z okazji jubileuszu 65-lecia Stowarzyszenia oraz sprawy bieżące i efekty pracy biura ZG.

Obrady otworzył i kierował ich przebiegiem Prezes SITPMB – mgr inż. Jerzy Gumiński, który poinformował, że Stowarzyszenie realizuje zadania statutowe zgodnie z przyjętym przez ZG planem pracy i jest w dobrej kondycji finansowej. Z bilansu oraz rachunku zysków i strat przedstawionych przez główną księgową wynika, że dodatni wynik finansowy SITPMB osiągnięty w 2011 r. pochodzi głównie z wpływów z działalności Zespołu Ośrodków Rzeczoznawstwa (ZOR) oraz dywidendy z Wydawnictwa Sigma-NOT, którą wypracowały zespoły redakcyjne dwóch czasopism należących do SITPMB – miesięcznika „Materiały Budowlane” i dwumiesięcznika „Szkło i Ceramika”.

Wiceprezes SITPMB, Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego jubileuszowej konferencji naukowo-technicznej – prof. ICiMB dr inż. Genowefa Zapotoczna-Sytek zaprezentowała przebieg przygotowań oraz program tego wydarzenia upamiętniającego 65 lat działalności SITPMB. Jubileuszowa konferencja pt. Azbest w przemyśle materiałów budowlanych i jego utylizacja odbędzie się 3 września br. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie pod honorowym patronatem Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Roberta Dziwińskiego. Do czynnego udziału w obradach, łącznie z prezentacją firmy, zaproszono spółkę CEMBRIT z Trzemeszna oraz działające przy firmie Koło SITPMB należące do Oddziału Bydgoskiego. W ten sposób nawiązano do zjazdu założycielskiego Stowarzyszenia, który odbył się we wrześniu 1946 r. w Bydgoszczy oraz tematyki konferencji. Produkcja płyt azbestowo-cementowych była bowiem przedmiotem działalności zakładów „Izopol” w Trzemesznie, których następcą prawnym jest obecnie firma „Cembrit” S.A. produkująca niezawierające azbestu płyty włókno-cementowe (system dachowy EuroFala), które idealnie nadają się do zastąpienia starych pokryć eternitowych. Podczas konferencji zaprezentowany zostanie Program oczyszczania kraju z azbestu na lata 2009 – 2032.

W dalszej części obrad Zarządu Głównego dotyczącej jubileuszu omówiono wydanie, w formie książkowej, jednotomowej „Historii Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych 1946 – 2012”, która ukaże sie na konferencję.

(kw)