Współczesne elementy licowe, ze względu na bogactwo kolorów i formatów, dają niezliczone możliwości komponowania elewacji oraz wykonywania detali architektonicznych. Często okazuje się, że zamierzony efekt nie zostaje osiągnięty, gdyż na elewacji cyklicznie pojawiają się trudne do usunięcia wykwity.Obok istnienia źródła soli rozpuszczalnych w wodzie i występowania mechanizmów powodujących ruch roztworu soli, jako czynnik warunkujący powstanie wykwitów wymienia się przenikanie do muru wody opadowej, w której sole zostaną rozpuszczone [Frössel F.:Osuszanie murów i renowacja piwnic. Polcen,Warszawa 2007]. Woda deszczowa dostaje się do muru przez:
a) filtrację wody w głąb muru pod wpływem ciśnienia deszczu przez defekty wyrobów licowych, tj. pęknięcia i rozsadzenia oraz naruszony styk pomiędzy zaprawą a elementem licowym. Ilość zacinającego deszczu uderzającego w określoną część powierzchni ściany zewnętrznej zależy od wysokości opadu i prędkości pojawiającego się jednocześnie wiatru, od ekspozycji budynku oraz od architektoniczno- konstrukcyjnych detali powierzchni [PN-EN 12865:2004 Cieplno- -wilgotnościowe właściwości użytkowe komponentów budowlanych i elementów budynku. Określanie oporu systemów ścian zewnętrznych na zacinający deszcz przy pulsującym ciśnieniu powietrza];
b) spływ powierzchniowy, stwarzający możliwość kapilarnego wnikania, którego zakres zależy od struktury zastosowanych materiałów.