logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Konstrukcje murowe są przeznaczone przede wszystkim do przenoszenia sił ściskających (np. ściany, łuki lub sklepienia). W pewnych przypadkach nośność na ściskanie konstrukcji murowej jest niedostateczna, aby przejąć przypadające na nią obciążenia. Wówczas zwykle wprowadza się elementy murowe i zaprawę murarską o większej wytrzymałości na ściskanie albo zwiększa przekrój poprzeczny konstrukcji murowej. Bywa jednak, że jest to niemożliwe i pozostaje zastosowanie zbrojenia poprzecznego takiej konstrukcji.

W normie PN-EN 1996: 2010 Eurokod 6. Projektowanie konstrukcji murowych nie przewiduje się sposobu zwiększania nośności na ściskanie konstrukcji murowych przez zastosowanie zbrojenia poprzecznego. Konstrukcje zbrojone objęte tą normą są przede wszystkim konstrukcjami ze zbrojeniem podłużnym, ewentualnie pracującym na rozciąganie lub ścinanie. Pewne informacje dotyczące obliczania konstrukcji murowych zbrojonych poprzecznie znajdują się w normie krajowej PN-B-03002: 2007 Konstrukcje murowe. Projektowanie i obliczanie. Są one jednak niewystarczające do celów projektowych, ponieważ podano jedynie wzór pozwalający na wyznaczenie obliczeniowej wytrzymałości na ściskanie muru zbrojonego poprzecznie, natomiast brakuje ograniczeń stosowania murów zbrojonych poprzecznie oraz ograniczeń dotyczących elementów murowych i stali. W artykule przedstawię własne propozycje rozwiązania tego problemu.

Zamów dostęp do artykułu >>