logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

prof. dr hab. inż. Józef Jasiczak, Politechnika Poznańska

Betony o charakterze architektoniczno-dekoracyjnym na stałe weszły do praktyki budowlanej. Znalazły zastosowanie przy realizacji budynków o reprezentacyjnym charakterze, jak np. Centrum Nauki Kopernik i budynek administracyjny Kancelarii Sejmu RP w Warszawie, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie czy Muzeum ICHOT w Poznaniu.

Po architektoniczny beton elewacyjny sięgają najwięksi obecnie architekci na świecie, począwszy od Zahy Hadid (Muzeum Maxxi w Rzymie) po Santiago Calatravę (Auditorio na Teneryfie, Muzeum Sztuki w Milwaukee, Port Lotniczy w Bilbao) czy trio architektoniczne Fernando Martin Menis, Felipe Artengo Rufino, José Maria Rodriguez Pastrana (autorzy projektu wymienionego Centrum Kongresowego MAGMA). Wszystkie budowle powstały po 2005 r. i są wizytówką zastosowania betonu początku XXI wieku.

W artykule ponadto: wymagania dotyczące betonu architektonicznego oraz problemy technologiczne występujące podczas wykonywania ścian z betonu architektonicznego