logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Tomasz Rybarczyk, SOLBET Sp. z o.o.

Zaprawa tynkarska
Tynk definiujemy jako stwardniałą zaprawę (masę tynkarską), która pełni funkcję dekoracyjną, kształtującą powierzchnie – głównie ścian i stropów oraz pełniącą funkcje ochronne i specjalne. Zatem tynki są zaprawami służącymi do wykonywania wypraw elementów konstrukcyjnych budynku: ścian, sufitów, belek i słupów.
Zaprawy te mogą być przygotowane na budowie lub fabrycznie. Od kilku lat odchodzi się od wykonywania tynków na budowie, ponieważ przygotowane fabrycznie mieszanki są ogólnodostępne, a przede wszystkim mają stałe parametry.

Dobór tynku
Istnieje zasada, że jeśli podłoże jest mineralne, a więc na ogół paroprzepuszczalne, to tynki też powinny być mineralne.
Każda kolejna warstwa przegrody powinna mieć mniejszy opór dyfuzyjny od warstwy wcześniejszej (rozpatrując przegrodę od strony wewnętrznej). Wówczas nie wykropli się para wodna na styku warstw. Wystąpienie tego zjawiska na styku tynku z podłożem mogłoby spowodować wzrost ciśnienia pary i powstanie np. pęcherzy pod warstwą tynku. Wykroplenie się wody w strefie przemarzania mogłoby również uszkodzić strukturę materiału. Przy konstruowaniu tego rodzaju przegród ważne jest przeanalizowanie paroprzepuszczalności wszystkich warstw.