logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

inż. Józef Dąbek – Prezes Zarządu Kopalni Wapienia „Morawica” S.A.

Funkcjonująca od prawie 45 lat na polskim rynku Kopalnia Wapienia „Morawica” S.A. położona jest w woj. świętokrzyskim, niecałe 10 km od Kielc, na terenie tzw. Białego Zagłębia, w którym kamień wapienny wydobywa się od ok. 150 lat.

Kopalnia Wapienia „Morawica” S.A. produkuje kamień wapienny przemysłowy używany jako topnik w hutnictwie, który po przerobieniu na mleczko wapienne staje się surowcem do odsiarczania spalin w elektrowniach oraz cukrownictwie. Kamień przemysłowy oferowany jest w bardzo dużym zakresie granulacji (od 30 do 120 mm). Kruszywo łamane znajduje natomiast zastosowanie jako stabilizator do budowy dróg, a także do produkcji betonów oraz jako składnik zapraw do wznoszenia murów i fundamentów.

W 1996 r. Kopalnia Wapienia „Morawica” S.A. uruchomiła własny zakład obróbki marmuru „Morawica”. Marmur występuje w trzech barwach: beżowej, kawowej oraz popielatej, zawiera widoczne mikroskamieniałości, zygzakowate linie zwane stylolitami oraz delikatne użylenie kalcytowe. Dzięki niezwykłym walorom estetycznym i dekoracyjnym oraz możliwości uzyskania bardzo dobrej jakości poleru jest użyteczności publicznej, obiektach sakralnych oraz podczas rewaloryzacji zabytków.

Więcej na temat Kopalni Wapienia „Morawica” S.A. >>