logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

dr inż. Rafał Krzywoń, Politechnika Śląska

Określone w normie PN-EN 1992-1 (Eurokod 2) wymagania dotyczące betonu odnoszą się nie tylko do betonów zwykłych, lecz również do betonów o wysokiej wytrzymałości oraz betonów lekkich. Najniższą, dopuszczoną do stosowania, jest klasa betonu C12/15, a najwyższą C90/105.

Właściwości betonu
W obliczeniach wykorzystywane są następujące właściwości betonu:
● wytrzymałość na ściskanie;
● wytrzymałość na rozciąganie;
● moduł sprężystości;
● odkształcenie graniczne przy ściskaniu;
● współczynnik odkształcenia poprzecznego (Poissona);
● współczynnik rozszerzalności termicznej;
● skurcz i pełzanie.
Podstawową cechą decydującą o klasie betonu jest jego wytrzymałość na ściskanie, określona wg EN 206-1. Jest to wytrzymałość charakterystyczna walcowa fck określana po 28 dniach od zabetonowania jako 5% kwanty rozkładu prawdopodobieństwa. Pozostałe cechy wytrzymałościowe betonu odnoszone są do tej wielkości.

Właściwości stali zbrojeniowej
Norma PN-EN 1992-1 wprowadza całkowicie nową klasyfikację stali zbrojeniowych. Zasadniczą ideą jest odejście od sztywno określonych gatunków stali i zastąpienie ich ogólnymi wymaganiami dotyczącymi właściwości wytrzymałościowych i odkształcalności. W miejsce pięciu klas, uzależnionych od charakterystycznej granicy plastyczności, Eurokod2 wprowadza trzy klasy stali zbrojeniowej A, B i C. O odpowiedniej przynależności decydują charakterystyka ciągliwości oraz charakterystyczne odkształcenie przy maksymalnej sile osiowej.
Wprowadzone w Eurokodzie2 zmiany zasad klasyfikowania stali umożliwiają projektantowi wykorzystanie dowolnych gatunków stali, w tym również stali importowanych. Warunkiem jest certyfikacja produktu zgodnie z wymaganiami normy EN 10080. Ułatwia to wprowadzanie do stosowania nowych gatunków stali zbrojeniowych.

Określane są następujące właściwości stali zbrojeniowych:
• granica plastyczności;
• wytrzymałość na rozciąganie;
• ciągliwość wyrażona odkształceniem przy zerwaniu oraz parametrem charakterystyki ciągliwości k;
• możliwość gięcia;
• przyczepność wyrażona wskaźnikiem użebrowania;
• wymiary przekrojów i tolerancje;
• wytrzymałość zmęczeniowa;
• spajalność.