logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

inż. Małgorzata Głowacz, dr inż. Halina Prejzner, mgr inż. Jadwiga Tworek - Instytut Techniki Budowlanej

W zeszłym roku minęło 5 lat, od kiedy rozporządzenie 1907/2006/WE (Dz.U. UE L/396 z 30 grudnia 2006 r. oraz sprostowanie Dz.U. UE L/136 z 29 maja 2007 r.) zwane w skrócie REACH, obowiązuje w całej Unii Europejskiej. Skrót REACH pochodzi od pierwszych liter angielskich nazw podstawowych elementów tego aktu prawnego: rejestracji (ang. Registration); oceny (ang. Evaluation); procedury udzielania zezwoleń (ang.Authorisation) oraz substancji i preparatów chemicznych (ang. Chemicals).
Producenci, importerzy i użytkownicy substancji chemicznych mają obowiązek zapewnić, zgodnie z zasadami ustalonymi w REACH, aby substancje, które produkują, wprowadzają do obrotu lub stosują, nie wpływały wsposób szkodliwy na ludzkie zdrowie ani na środowisko. Wszystkie substancje chemiczne wprowadzane na rynek UE w ilości większej niż 1 t/r. podlegają obowiązkowi rejestracji, a jeżeli ilość ta przekracza 10 t/r., to ponadto należy przeprowadzić ocenę bezpieczeństwa chemicznego (CSA) zestawioną w dokumencie raportu bezpieczeństwa chemicznego (CSR). Jeżeli z oceny bezpieczeństwa chemicznego wynika, że substancja może być sklasyfikowana jako niebezpieczna, to jej  rejestracja wymaga oszacowania dawki substancji, na jaką mogą być narażeni ludzie i środowisko.
Wymaga to uwzględnienia rzeczywistych warunków stosowania na wszystkich etapach cyklu życia substancji chemicznej i opracowania odpowiednich scenariuszy narażenia, umożliwiających ocenę ryzyka.