logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

adwokat Bogumił Sieczkowski

Umowa o roboty budowlane to podstawowa forma prawnej regulacji przedsięwzięć budowlanych. Jest umową odpłatną (za niewadliwe i terminowo wykonane roboty należy się umówione wynagrodzenie), a wynikające z niej zobowiązanie ma charakter rezultatu, jakim jest oddanie obiektu budowlanego do użytkowania. Prawo cywilne ustawowo reguluje odpowiedzialność wykonawcy za wadliwe roboty, wprowadzając instytucję rękojmi. Jeżeli wykonawca nie wywiązał się ze swego zobowiązania, czyli wykonał roboty obarczone wadami (np. budynek przepuszczający wilgoć wskutek nieprawidłowo wykonanych warstw izolacyjnych), wówczas inwestor dysponuje środkami ochrony wynikającymi z ustawowej rękojmi (o ile strony nie wyłączyły rękojmi w umowie). 

Regulacja w Kodeksie cywilnym nie reguluje wprost środków ochrony inwestora z umowy o roboty budowlane. Istotny jest jednak art. 656 § 1 Kodeksu cywilnego (k.c.). Wskazuje on, że dla umowy o roboty budowlane zastosowanie będą znajdowały przepisy dotyczące umowy o dzieło, także w zakresie rękojmi, czyli odpowiedzialności za wadliwe roboty budowlane lub nieprawidłowo wykonany remont.