logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

prof. dr hab. inż. Jacek Gołaszewski, dr inż. Tomasz Ponikiewski, Politechnika Śląska

Betony nowej generacji charakteryzują się dużą zawartością dodatków mineralnych modyfikujących ich wybrane właściwości (np. mączka wapienna, popiół lotny krzemionkowy, zmielony granulowany żużel wielkopiecowy, pył krzemionkowy). Podstawowym wymaganiem stawianym przy projektowaniu i wykonywaniu takich betonów jest zapewnienie im dobrej urabialności w trakcie całego procesu betonowania.  W związku z tym, że urabialność jest kluczem do uzyskania betonu dobrej jakości, przeprowadzono serię badań mających na celu zweryfikowanie możliwości uzyskania betonów samozagęszczalnych z dodatkiem popiołu lotnego wapiennego. Przebadano samozagęszczalny beton zwykły (BSZ), wysokowartościowy beton samozagęszczalny (WWBSZ) oraz fibrobeton samozagęszczalny (FBSZ).
Badania potwierdziły możliwość stosowania w tych betonach popiołów lotnych wapiennych, z zachowaniem zakładanych parametrów technologicznych oraz urabialności. Zaobserwowano jednak, że wraz ze wzrostem zawartości popiołu lotnego wapiennego pogorszyła się urabialność mieszanek.