logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Krzysztof Mrówczyński, Ekspert ds. Analiz Sektorowych Banku Pekao SA

Na branżę kruszyw składa się przede wszystkim produkcja kruszyw naturalnych (stanowiących ok. 70% krajowej produkcji), kruszyw piaskowo-żwirowych oraz kruszyw łamanych. Oprócz kruszyw naturalnych na rynku są również kruszywa sztuczne oraz uzyskiwane w procesie recyklingu.

Wydobycie kruszyw naturalnych notowało w ostatnim czasie bardzo dynamiczny rozwój. W latach 2005 – 2010 wzrosło o ponad połowę. Rewelacyjny był 2011 rok. Z danych Państwowego Instytutu Geologicznego wynika, że produkcja kruszyw osiągnęła rekordowy poziom ponad 330 mln ton, zaś w ocenie Polskiego Związku Producentów Kruszyw (PZPK) legalne wydobycie kruszyw nie przekroczyło 250 mln ton. Niestety w najbliższych dwóch latach oczekiwać należy wyhamowania w budownictwie kubaturowym, a także zmniejszenia wydatków publicznych na budowę dróg. Spadnie więc popyt na spoiwa mineralne i kruszywa budowlane. Ocenia się, że powrót koniunktury nastąpi dopiero na przełomie 2014 i 2015 r. Z najnowszych prognoz PZPK wynika, że ponowny wzrost legalnego wydobycia kruszyw nastąpi dopiero w 2015 r. Oczekuje się stabilizacji produkcji na poziomie 200 mln ton rocznie, a więc nieco poniżej poziomu spodziewanego w tym roku.