logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

dr inż. Teresa Rucińska, mgr inż. Aleksandra Radek Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
mgr inż. Tomasz Kwiecień, ERBUD S.A.

W celu sprawdzenia wpływu kruszyw drobnoziarnistych na właściwości zapraw cementowych wykonano badania oparte na wyjściowej recepturze normowej zaprawy cementowej w zakresie składników suchych (proporcje kruszywa do cementu 3 : 1). Zawartość kruszywa drobnoziarnistego naturalnego w normowej zaprawie cementowej podzielono na trzy porcje objętościowo, które wariantowo zamieniano lekkim kruszywem drobnoziarnistym liapor frakcji 0/2 o gęstości objętościowej 1,83 g/cm3. Współczynnik wodno-cementowy zapraw ustalono na poziomie 0,5 (zaprawy oznaczone literą M) i 0,6 (zaprawy oznaczone literą Z). Do wszystkich mieszanek dodano superplastyfikator Visco Crete 3 w ilości 0,4% w stosunku do masy cementu w celu poprawienia jej urabialności oraz korzystnego wpływu na wytrzymałość mechaniczną. Zaprawy wykonywano z zastosowaniem cementu CEM I 32,5. Uwzględniając te założenia, uzyskano 2 warianty zapraw, różniące się składem oraz współczynnikiem wodno-cementowym.
Zaprawy zbadano po 28 dniach twardnienia. Oprócz podstawowych badań właściwości technicznych, przeprowadzonych wg PN-85/B-04500 i PN-EN 196-1, wykonano pomiar współczynnika przewodzenia ciepła λ metodą niestacjonarną za pomocą aparatu ISOMET 2104.