logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

dr inż. Roman Jarmontowicz

Specyfika robót murowych w okresie zimowym jest związana z istotnym zwiększeniem nakładów finansowych, dlatego zawsze należy dokładnie przeanalizować zasadność ich wykonywania. Jako warunki zimowe przyjmuje się okres, w którym średnia temperatura dobowa powietrza wynosi poniżej +5 ºC. Warunki klimatyczne warunkujące prowadzenie robót budowlanych w okresie zimowym to: temperatura powietrza; prędkość i kierunek wiatru oraz pokrywa śnieżna. Robót tych nie należy wykonywać, jeżeli: temperatura powietrza t ≤ –5 ºC i prędkość wiatru v ≥ 8 m/s; temperatura powietrza t ≤ –10 ºC i prędkość wiatru v ≥ 4 m/s; temperatura powietrza t ≤ –15 ºC i prędkość wiatru v ≥ 2 m/s oraz gdy występują opady atmosferyczne, mgły lub oszronienia.
W artykule omówione są zagadnienia związane z wykonywaniem robót murowych w okresie zimowym dotyczące murów na zaprawach zwykłych, murów zaprawach lekkich, a także murowania na cienkie spoiny.