logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

dr inż. Anna Kotwa, prof. dr hab. inż. Jerzy Wawrzeńczyk, Politechnika Świętokrzyska

W artykule przedstawiono wyniki badań próbek betonowych poddanych jednokrotnemu zamrożeniu do temperatury -3 °C i -8 °C po wstępnym okresie dojrzewania 2 – 36 h. Oznaczano spadek wytrzymałości oraz odkształcenia. Ponadto wyznaczono przyrost wczesnej wytrzymałości betonu. Celem badań było określenie zależności pomiędzy spadkami wytrzymałości a odkształceniami powstałymi podczas zamrażania młodego betonu.
Badania przeprowadzono na mieszankach betonowych wykonanych z trzech cementów CEM I 32,5R, CEM I 42,5R oraz CEM II/B-V 32,5R o stałym stosunku w/c = 0,54. Jedna seria badań dotyczyła określenia spadków wytrzymałości betonu na ściskanie. W tym celu wykonano 480 próbek o jednakowym składzie mieszanki betonowej. Druga seria badań dotyczyła pomiaru odkształceń zamrożonego betonu. Do badań zastosowano próbki w kształcie walca wysokości 27 cm i średnicy 10 cm, które po zaformowaniu podlegały wstępnemu dojrzewaniu przez okres 2, 5, 8, 16, 24, 36 h w temperaturze +15 °C. Trzecia seria badań polegała na określeniu przyrostu wczesnej wytrzymałości próbek betonowych, które po zaformowaniu dojrzewały przez 28 dni w temperaturze +5 °C, +20 °C, +35 °C.
W ten sposób zaplanowane badania pozwoliły na określenie zależności pomiędzy odkształceniami a spadkami wytrzymałości betonu na ściskanie.