logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

M. Januszewski


Położony namarina sopotd Zatoką Gdańską Sopot, nazywany letnią stolicą Polski, jest chętnie odwiedzanym kurortem nie tylko przez polskich, ale i zagranicznych turystów.Niewątpliwą jego atrakcją jest molo składające się z dwóch części: usytuowanego na lądzie placu o powierzchni 20 tys.m2 oraz najdłuższego w Europie drewnianego pomostu długości 511,5m, będącego miejscem spacerów i imprez kulturalnych, a od niedawna, za sprawą wybudowanej na jego końcu mariny, także przystanią dla jachtów.

marina sopot

Do budowy nowej przystani wykorzystano ponad 3 tys. t stalowych grodzic, które do miejsca pogrążania w rejonie końca mola transportowano barkami. Konstrukcja falochronów została wykonana na otwartej wodzie. Do pogrążenia sparowanych grodzic PU 32 oraz PU 18-1 długości 19 m użyto swobodnie wiszącego wibromłota PVE 2319 zamontowanego na żurawiu, zlokalizowanego na pontonach. Finalny efekt prac można podziwiać, odwiedzając marinę w Sopocie,













Więcej informacji w wydaniu papierowym oraz na Portalu Informacji Technicznej www.sigma-not.pl