logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

K. Wiśniewska

 

Jak wynika z danych Państwowej Inspekcji Pracy, w budownictwie zdarza się zdecydowanie więcej wypadków niż w górnictwie, uważanym za najbardziej niebezpieczną branżę w Polsce.W2008 r. na budowach zginęło 127 osób, w 2009 r. – 117, a w 2010 r. – 112 osób, a więc praktycznie co trzeci dzień traci życie pracownik firmy budowlanej, nie mówiąc już o poszkodowanych w wypadkach dotkniętych ciężkim kalectwem (w 2010 r. takich osób było aż 269). Rozmiar tragedii jest ogromny i dotyka nie tylko rodziny, ale również firmy, w których pracowali ci, którzy odeszli lub ulegli wypadkom.

O tym, że czas zmienić tę smutną statystykę zdecydowało siedem największych firm budowlanych działających na polskim rynku, a mianowicie: Bilfinger Berger; Budimex; Hochtief Polska; Polimex Mostostal; Skanska; Warbud i Mostostal Warszawa, które w sierpniu 2010 r. podpisały „Porozumienie dla bezpieczeństwa pracy w budownictwie”, aby wspólnie działać na rzecz ograniczenia liczby wypadków przy pracy i oddziaływać na współpracujące firmy podwykonawcze, w których wypadkowość jest największa. Porozumienie jest realizowane we współpracy z Polskim Związkiem Inżynierów Budownictwa oraz Państwową Inspekcją Pracy.

Zamów dostęp do artykułu >>