logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Certyfikacja rusztowań - dobrowolna czy obowiązkowa?

Obecnie na polskim rynku rusztowań funkcjonuje wielu producentów i dystrybutorów krajowych oraz zagranicznych. Wiąże się to z dużym zróżnicowaniem dostępnych systemów rusztowań pod względem jakości materiałów użytych do produkcji wyrobów, jakości technologii montażu oraz bezpieczeństwa ich użytkowania. Powszechne stało się kopiowanie i podrabianie rusztowań, co znacznie obniża poziom bezpieczeństwa zarówno poszczególnych elementów, jak i całego systemu. Brak kontroli nad „garażową” produkcją niektórych krajowych podmiotów oraz „nowymi” systemami z rynków azjatyckich stanowi realne zagrożenie życia i zdrowia monterów, użytkowników rusztowań oraz osób postronnych, co potwierdzają tragiczne wypadki na polskich placach budów w ostatnich miesiącach i latach.

Rusztowania wiszące

Rusztowania wiszące firmy Layher mogą być stosowane, gdy nie ma możliwości postawienia rusztowania stojącego lub wiązałoby się to z dużym nakładem pracy i kosztów. Taka sytuacja ma miejsce, gdy: podłoże ma niedostateczną wytrzymałość i uniemożliwia zakotwienie rusztowania; nie można blokować ruchu drogowego; rusztowanie stojące miałoby zbyt dużą wysokość. Zgodnie z obowiązującymi normami rusztowania wiszące są wykorzystywane jako rusztowania robocze grup 1 – 3.

Palisander - nowoczesne systemy szalunkowe

Firma Palisander, przygotowując ofertę systemów szalunkowych, zawsze zwraca uwagę na możliwość ich dopasowania do różnych wymagań architektonicznych i geometrycznych konstrukcji budynków. Dywersyfikując swoją paletę szalunków, odpowiada na specyficzne i różnorodne wymagania klienta. System szalunkowy LOGO jest stosowany do wykonywania ścian, słupów, fundamentów, podciągów i innych elementów betonowych i żelbetowych.Wytrzymałość na parcie świeżego betonu wynosi 60 kN/m2. Profile trapezowe rozmieszczone co 35 cm zapewniają równomierne podparcie poszycia i jednocześnie służą jako listwy funkcyjne do mocowania innych elementów. System LOGO wyposażony jest w płyty uniwersalne, tzw. Multielementy (szerokości 90 cm, wysokości 270, 135 i 75 cm), które w zależności od wysokości mają po 2 lub 4 rzędy otworów. Elementy ustawiane w pionie i w poziomie są w pełni kompatybilne. Usztywnienie elementów nadbudowy za pomocą kombiszyny jest stabilne i umożliwia bezproblemowy transport scalonych jednostek.

Zawsze bezpiecznie

Mimo restrykcyjnych przepisów dotyczących bezpieczeństwa na budowie, ciągłego przypominania o zagrożeniach,  zdarzają się wypadki, co pokazuje, że nadal wiele uwagi należy poświęcać tym zagadnieniom. W ramach dostępnych systemów szalunkowych istnieje możliwość dostarczenia na plac budowy konsoli komunikacyjnych i rusztowaniowych, ale trzeba je we własnym zakresie zaopatrzyć w odpowiednie pokrycie. Warto skorzystać z gotowych, kompatybilnych systemów

System zabezpieczeń bocznych PROTECTO

Zapewnienie ludziom optymalnych warunków pracy w obiektach budownictwa lądowego w stanie surowym i zabezpieczenie ich przed upadkiem z wysokości to priorytet dla firmy Hünnebeck. Z uwagi na to firma oferuje system zabezpieczeń bocznych PROTECTO. Charakteryzuje się on doskonałą jakością, trwałością (wszystkie elementy systemu są cynkowane ogniowo) oraz optymalnym funkcjonowaniem. Umożliwia sprawne prowadzenie prac na budowie. Dzięki niewielkiej liczbie elementów daje się łatwo i szybko montować i demontować. System PROTECTO spełnia wymagania bezpieczeństwa normy DIN EN 13374

Budowa autostrady A1 Sośnica - Bełk z zastosowaniem deskowań firmy Hünnebeck

Hünnebeck Polska Sp. z o.o. bierze udział w budowie 48-kilometrowego odcinka autostrady A1 Sośnica – Bełk, stanowiącego pierwszy etap budowy autostrady A1 na odcinku Sośnica (Gliwice) – granica państwa w Gorzyczkach. Odcinek Sośnica – Bełk długości 15,4 km to tzw. etap północny obejmujący budowę trzech pasów ruchu w obu kierunkach (szerokości 3,75 m każdy + pas awaryjny szer. 3,0 m oraz pobocze 1,25m; jezdnie rozdziela pas szer. 5,0m) wraz z infrastrukturą (zabezpieczenia nasypów, systemy zarządzania i monitoringu, stacje poboru opłat, urządzenia ochrony środowiska, miejsca obsługi podróżnych).

Narożniki szachtów windowych MANTO na budowie Gray Office Park

WLublinie, pomiędzy ulicami Zana i Wallenroda, powstaje najbardziej nowoczesny biurowiec w tym mieście i jeden z najwyższych (55-metrowy) budynków w Lublinie – Gray Office Park o powierzchni 21 tys. m2. Na 14 kondygnacjach naziemnych znajdą się biura kilkunastu firm, a także siedziby trzech banków. Dwa piętra podziemne to z kolei 200 miejsc parkingowych. Konstrukcja budynku będzie nawiązywać do światowych trendów w tego typu budownictwie. Inwestorem przedsięwzięcia jest firma BT Nieruchomości, wykonawcą Abramowicz Budownictwo Sp. z o.o. Zakończenie robót zaplanowano na grudzień 2009 r.