logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Nowy cement w ofercie Górażdże Cement S.A. - cement portlandzki wieloskładnikowy CEM II/B-M (S-V) 32

Górażdże Cement S.A. wprowadza do swojej oferty handlowej cement portlandzki wieloskładnikowy CEM II/B-M (S-V) klasy wytrzymałościowej 32,5 o wysokiej wytrzymałości wczesnej (R). Głównym składnikiem cementu jest klinkier portlandzki, granulowany żużel wielkopiecowy (S), popiół lotny krzemionkowy (V) oraz regulator czasu wiązania (siarczan wapnia). Cement CEM II/B-M (S-V) 32,5R spełnia wymagania norm:
- PN -EN197-1 Cement. Część 1: Skład, wymagania i kryteria zgodności dla cementów powszechnego użytku;
- PN -EN 197-2 Cement. Część 2: Ocena zgodności.

Weryfikacja wyznaczania klasy wytrzymałości betonu wysokiej wytrzymałości

Norma PN-EN206-1:2003 Beton. Część 1: Wymagania, właściwości, produkcja i zgodność została omówiona w pracy zbiorowej pod kierunkiem prof. Lecha Czarneckiego Beton wg normy PN-EN 206-1 – komentarz, opublikowanej w 2004 r. Normy PN-EN 206-1:2003 oraz PN-B-06265:2004, stanowiąca krajowe uzupełnienie tej pierwszej normy, określają usystematyzowane podstawy wytwarzania odpowiednio użytecznego betonu stosowanego w klasach ekspozycji środowiskowej podanych w normie. Użyteczność tę beton ma zachować przez co najmniej 50 lat.

Dodatki mineralne - niezastąpione składniki współczesnego cementu i betonu

Norma PN-EN 197-1: 2002 Cement. Część 1: Skład, wymaganiai kryteria zgodności dotyczące cementów powszechnego użytku pozwala na stosowanie dodatków mineralnych do cementu, zarówno jako składnika głównego (> 5,0%masy), jak i drugorzędnego (< 5,0%masy). Z kolei normaPN-EN206-1: 2003Beton. Część 1:Wymagania, właściwości, produkcjai zgodność w swoich zapisach zawiera definicję dodatków do betonu oraz określa zasady ich stosowania w składzie betonu. Nasuwają się pytania: co jest bardziej właściwe – stosowanie cementu z dodatkami (CEM II-CEM V) czy dodatku w składzie betonu? Jakie rodzaje cementu można stosować w określonych normą PN-EN 206-1:2003 klasach ekspozycji?

Domieszki chemiczne firmy LUBANTA S.A.

Przedsiębiorstwo oferuje m.in.: ZIMOBET, SKORBET, ZIMOBET334, LUBET-C, EKONBET/ M-1/Z, BETOSTAT, LUBOPLAST A/B/C/, ZIMOBET334, POSABET. Z dużą satysfakcją informujemy, że domieszki do betonu i zapraw firmy LUBANTA S.A. są znane i obecne we wszystkich rejonach kraju, na budowach o bardzo zróżnicowanym przeznaczeniu i odmiennych wymaganiach technicznych. Do 2002 r. domieszki naszej spółki zastosowano w przypadku ok. 80% wysokościowców w Warszawie. W budownictwie drogowo-mostowym domieszki LUBANTA S.A. zostały użyte do budowy 8 obiektów mostowych obwodnicy Gniezna, na autostradzie A2, A4, na obwodnicy Śremu, Borka Wielkopolskiego.

Innowacyjne rozwiązania CHRYSO

Jednym z głównych obszarów zainteresowania i rozwoju współczesnej technologii betonu jest prefabrykacja ciężka. Produkcja dźwigarów, belek, płyt stropowych i ściennych, elementów kanalizacji i odwodnienia, realizowana w zakładach prefabrykacji stanowi konkurencyjne rozwiązanie w stosunku do produkcji betonu towarowego i formowania elementów „na mokro”. Wychodząc naprzeciw wymaganiom dynamicznie rozwijającego się rynku nowoczesnej prefabrykacji betonowej, firma CHRYSO Polska od lat propaguje i wdraża innowacyjne rozwiązania w postaci kolejnych generacji domieszek, włókien i materiałów specjalnych do betonu wraz z wiedzą i doradztwem o optymalnym ich wykorzystaniu.

Domieszki i dodatki do betonów podwodnych

Betony podwodne nowej generacji (ang. underwater concrete, UWC) to wieloskładnikowe betony cementowe o zdolności do samozagęszczania. Przy ustalaniu ich składu podstawę stanowią wymagania dotyczące właściwości reologicznych mieszanek UWC, które pokrywają się z zaleceniami stawianymi mieszankom samozagęszczalnym. Dodatkowe wymagania jakościowe i ilościowe stawiane składnikom betonów podwodnych są uwarunkowane czynnikami zewnętrznymi (ciśnienie i temperatura wody) oraz technologią układania betonu.

Kierunki rozwoju domieszek do betonu

Betony z domieszkami stanowią obecnie zdecydowaną większość wszystkich wykonywanych betonów (w krajach wysoko rozwiniętych - nawet ponad 80%). Domieszki do betonu, tzn. modyfikatory dodawane w ilości nie przekraczającej 5% masy cementu, stanowią jedną z najszybciej rozwijających się grup materiałów budowlanych, mimo to wiele zagadnień związanych z tym sposobem modyfikacji betonu pozostaje wciąż nie do końca rozstrzygniętych. Można oczekiwać więc, że ich stopniowe rozwiązywanie będzie skutkować dalszym rozwojem zarówno samych domieszek, jak i technologii betonu.