logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Konstrukcje wsporcze pod obudowę ścian osłonowych

Podstawowymi elementami nośnymi obudów ściennych i dachowych hal są stalowe, powlekane tworzywami sztucznymi blachy trapezowe pierwszej i drugiej generacji grubości 0,55 – 1,50mm oraz zimnogięte ocynkowane płatwie dachowe i rygle ścienne. Płatwie i rygle ścienne to najczęściej profile o przekroju Z, C lub Σ. Rygle ścienne są z reguły belkami jednoprzęsłowymi, wzmocnionymi w płaszczyznach pionowych systemem cięgien z prętów średnicy 6 – 12 mm. Stężenia dachowe i ścienne mocowane są do głównych profili nośnych (np. ram) i nie przekazują obciążeń na rygle i płatwie.

Uwzględnianie ścian działowych przy wyznaczaniu powierzchni użytkowej lokalu w świetle norm...

W budownictwie mieszkaniowym i handlowo-biurowym występuje duża różnorodność ścian działowych, których zadaniem jest stworzenie przegrody rozdzielającej pomieszczenia, spełniającej głównie funkcję przegrody wzrokowej i przeciwdźwiękowej. Mogą to być ściany murowane, gipsowo-kartonowe na szkielecie drewnianym bądź stalowym, modułowe przystosowane do prostego montażu i demontażu, harmonijkowe pionowe lub poziome, a także przesuwne. W trakcie projektowania następuje dobór odpowiednich cech do przewidywanej funkcji użytkowej ściany działowej…

Dom Modelowy w Jankach

14 sierpnia br. w Jankach k.Warszawy, obok dużego centrum handlowego, otwarto Dom Modelowy wybudowany w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej zorganizowanej przez pracownię projektową Studio Atrium we współpracy z Grupą 7point oraz firmą wykonawczą Arkada Budownictwo i studiem aranżacji wnętrz Excellent Design. Ideą akcji jest przybliżenie potencjalnym inwestorom zagadnień związanych z budową i aranżacją domu jednorodzinnego.

Nośność przekryć dachowych stadionów wg ETAG 010 - badania i obliczenia

Wiele konstrukcji dachowych budowanych w Polsce stadionów, w tym np. tak prestiżowy obiekt jak PGE Arena w Gdańsku, wyposażonych jest w przepuszczające światło przekrycia dachowe z płyt komorowych z poliwęglanu. Materiał ten dzięki właściwościom fizykomechanicznym pozwala przenosić znaczne obciążenia mimo małej masy i niewielkiej grubości przekroju. Jednym z wymagań podstawowych, jakie powinny spełniać konstrukcje przekrycia dachu wykonane z tworzywa poliwęglanowego, definiowanym przez Dyrektywę 89/106/EWG dotyczącą wyrobów budowlanych oraz przez zastępujące je Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego, jest nośność i stateczność. Istnieje europejski dokument odniesienia ETAG 010 Wytyczne do europejskich aprobat technicznych, wg którego przeprowadza się badania wspomagane obliczeniami z uwzględnieniem zasad podanych w Eurokodach, w tym PN-EN 1990 i 1991-1 w celu spełnienia tych kryteriów.