logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

dr inż. Andrzej Tomana, Kierownik projektu BIMvision – globalnej platformy wspomagającej wykonawców i inwestorów w zakresie BIM

Adres do korespodencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Najczęstszym argumentem na rzecz słuszności wzrostu ceny projektów w BIM jest duży koszt warsztatu pracy projektanta – oprogramowania i sprzętu. Jest to prawda, ale koszt oprogramowania BIM powinniśmy odnosić do relacji z oprogramowaniem do projektowania tradycyjnego w 2D, wszak porównujemy koszty (oprogramowanie 2D też kosztuje). Ceny i sposoby licencjonowania oprogramowania do projektowania architektonicznego w BIM mieszczą się w dość szerokich granicach i użytkownik ma możliwość wyboru. Wybór oprogramowania zależy od wielu czynników. Często decyduje argument – kupujemy to co inni. Drugie źródło kosztów to szkolenia, nauka oprogramowania do osiągnięcia należytej biegłości i nauka projektowania w technologii BIM.

 

Czytaj więcej (PDF) >>

 

Materiały Budowlane 8/2019, strona 64-65 (spis treści >>)