100 punktów za artykuły naukowe!
Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.
Dachówka Braas kształtuje krajobraz [reklama]
Filar udanej inwestycji [reklama]
Stal zbrojeniowa o podwyższonej ciągliwości [reklama]
Warszawskie wieżowce
Wzorem innych miast europejskich Warszawa jeszcze przed I wojną światową zaczęła piąć się w górę. Proporcjonalnie do wartości działek rosła intensywność zabudowy. Jako pierwszy ponad sąsiednie budynki wyrósł w 1910 r. gmach Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej (PAST – fotografia 1).Wzniesiony w tym okresie w Nowym Jorku Woolworth Building miał już 241 m. Okres po I wojnie światowej w młodym państwie polskim nie sprzyjał nowym inwestycjom. Nałożyły się na to lata wielkiego kryzysu. Dopiero po dwudziestu latach od wzniesienia gmachu PAST-y w latach 1931–1938 powstał Prudential wieżowiec wysokości 66m.
Ściany z elementów SILIKAT APLUS
Ściany wykonane z silikatowego elementu SILIKAT APLUS mają wysoką izolacyjność akustyczną. W raporcie z badań laboratoryjnych przeprowadzonych w Zakładzie Akustyki ITB została podana charakterystyka izolacyjności akustycznej w postaci jednoliczbowych wskaźników izolacyjności akustycznej (wg PN-EN ISO 717-1:1999) Rw = 58 (-1, -4), dla muru grubości 18 cm z obustronnym tynkiem gipsowym grubości 10 mm. Na podstawie doświadczeń w stosowaniu silikatów i przy założeniu prawidłowego wykonania, wartość wskaźnika oceny przybliżonej izolacyjności akustycznej właściwej ściany wewnętrznej wyniesie nie mniej niż R’A1 = 53 dB.
Akustyka ścian z keramzytu
Akustyka w budownictwie to trudne zadanie, dlatego też na etapie projektowania najczęściej przyjmuje się gotowe rozwiązania, nie analizując dokładnie istoty problemu. W skład gotowego rozwiązania przegrody pionowej wchodzi wiele elementów: materiały ścienne (pustaki, bloczki, izolacje); zaprawa; tynk; sposób połączeń z innymi przegrodami; liczba przepustów; wnęk, puszek instalacyjnych itp. Niewłaściwe użycie choćby jednego z nich skutkuje obniżeniem izolacyjności akustycznej przegrody nawet o kilka dB. Najwięcej problemów stwarzają ściany międzymieszkaniowe.
Panel THEDI firmy WOLF
W systemie THEDI izolacja powłokowa, zewnętrzna jest na całej powierzchni zintegrowana z betonem ściany, stropu i ewentualnie płyty fundamentowej. Warstwę termiczną w panelu THEDI stanowi pianka ekstradowana (polystyrol). Materiał ten słabo pochłania wodę i ze względów wytrzymałościowych jest trwałą izolacją termiczną. System stanowią panele o wymiarach 2,25 × 1,0 × 0,050 m, składające się z bitumicznej powłoki uszczelniającej, nałożonej na płyty ocieplające (pianka ekstrudowana) i dodatkowo pokrytej folią łączącą się nierozerwalnie na całej powierzchni ze świeżym betonem. Są one przewidziane do wbudowania w szalunkach w budownictwie monolitycznym lub przy produkcji prefabrykatów.
Strona 1 z 2
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- Następny artykuł
- koniec