W miesięczniku „Materiały Budowlane” 5/2010 w ramach „Podręcznika fizyki budowli” rozpoczęliśmy publikację cyklu artykułów na temat oświetlenia obiektów i przestrzeni publicznej. Dotychczas omówiono: parametry źródeł światła, kontrolę ich jakości i trwałość. Dokonano przeglądu typów źródeł światła oraz scharakteryzowano wymagania dotyczące oświetlenia miejsc pracy we wnętrzach. W tym wydaniu prezentujemy audyt energetyczny typowych instalacji oświetleniowych bez regulacji oświetlenia, a w kolejnych omówimy możliwości sterowania systemem oświetleniowym (energooszczędność takich rozwiązań i ich audyt); energooszczędne oświetlenie zewnętrzne budynków i ich otoczenia, a także dróg, autostrad, mostów i placów.
W miesięczniku „Materiały Budowlane” 5/2010 w ramach „Podręcznika fizyki budowli” rozpoczęliśmy publikację cyklu artykułów na temat oświetlenia obiektów i przestrzeni publicznej. Dotychczas omówiono: parametry źródeł światła, kontrolę ich jakości i trwałość oraz dokonano przeglądu typów źródeł światła. W tym wydaniu prezentujemy wymagania dotyczące oświetlenia miejsc pracy we wnętrzach, a w kolejnych omówimy: audyt energetyczny typowych instalacji oświetleniowych bez regulacji oświetlenia; możliwości sterowania systemem oświetleniowym (energooszczędność takich rozwiązań i ich audyt); energooszczędne oświetlenie zewnętrzne budynków i ich otoczenia, a także dróg, autostrad, mostów i placów.
W miesięczniku „Materiały Budowlane” 5/2010 w ramach „Podręcznika fizyki budowli” rozpoczęliśmy publikację cyklu artykułów na temat oświetlenia obiektów i przestrzeni publicznej, analizując parametry źródeł światła. W tym wydaniu prezentujemy przegląd typów źródeł światła, a w kolejnych omówimy następujące zagadnienia: wymagania normatywne dotyczące miejsc pracy we wnętrzach; audyt energetyczny typowych instalacji oświetleniowych bez regulacji oświetlenia; możliwości sterowania systemem oświetleniowym (energooszczędność takich rozwiązań i ich audyt); energooszczędne oświetlenie zewnętrzne budynków i ich otoczenia, a także dróg, autostrad, mostów i placów.
Światło, czyli promieniowanie widzialne (międzynarodowy skrót VIS), to promieniowanie elektromagnetyczne, które jest w stanie bezpośrednio wywołać u człowieka wrażenie wzrokowe [PN-90/E-01005 Technika świetlna. Terminologia]. Długość fali λ światła wynosi od 380 nm do 780 nm. Zakres promieniowania widzialnego obejmuje bardzo małą część fal elektromagnetycznych, a mimo to światło jest najważniejsze z punktu widzenia człowieka. Zmysł wzroku jest bowiem odpowiedzialny za 80% wszystkich wrażeń, które docierają do człowieka z otaczającego świata.
W 2007 r. w numerze wrześniowym miesięcznika „Materiały Budowlane” (nr 9/07), w ramach „Podręcznika fizyki budowli”, rozpoczęliśmy cykl artykułów „Akustyka w budownictwie”. Dotychczas omówiono: rodzaje akustyki technicznej i źródła hałasu; zjawisko fizyczne, jakim jest dźwięk; parametry niezbędne do omówienia zagadnień technicznych związanych z ochroną przed hałasemi drganiami w budynkach i ich otoczeniu; zjawisko rozchodzenia się dźwięku w przestrzeni otwartej oraz zamkniętej; parametry określające poziom hałasu – poziomy ciśnienia akustycznego i skorygowane (ważone) poziomy dźwięku A, B, C; parametry hałasu uwzględniające jego zmienność w czasie…
Warunkiem prawidłowego doboru przegród i ich elementów na etapie projektowania budynku jest dostęp do informacji na temat ich właściwości akustycznych. Producenci wyrobów przeznaczonych do wykonywania ścian i stropów, okien, drzwi, elementów wentylacyjnych i innych wyrobów mających wpływ na kształtowanie warunków akustycznych w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej powinni podawać klasy i parametry akustyczne produkowanych przez siebie wyrobów. Do oceny izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych w warunkach rzeczywistych (tzn. w budynkach) w Polsce stosowane są jedno liczbowe wskaźniki oceny RA1 [dB] lub RA2 [dB].
Właściwości akustyczne budynku mają decydujący wpływ na subiektywne wrażenie użytkownika, poczucie komfortu, prywatności, ocenę jakości i klasy obiektu. Ujawniają się zwykle dopiero w trakcie eksploatacji, po wprowadzeniu się sąsiadów i uruchomieniu wszystkich urządzeń wyposażenia technicznego. W tym sensie parametry akustyczne są ukrytą cechą budynku. Zgodnie z Rozporządzeniem o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, budynek powinien być zaprojektowany w taki sposób, aby poziom hałasu nie stanowił zagrożenia dla zdrowia, umożliwiał pracę, odpoczynek i sen w zadowalających warunkach.
Źródła hałasu zewnętrznego mają bardzo różne pochodzenie. Mogą nimi być trasy komunikacyjne z ruchem drogowym, kolejowym lub lotniczym, zakłady przemysłowe, komunalne i handlowe, urządzenia instalacyjne o różnym przeznaczeniu, zakłady rzemieślnicze zlokalizowane w budynkach, a także parkingi, place zabaw dla dzieci itp. Rozpatrując zjawisko hałasu zewnętrznego, mówimy o emisji hałasu przez dane źródło i imisji hałasu w punkcie obserwacji. Parametrem opisującym hałas emitowany przez dane źródło jest poziom jego mocy akustycznej, którego wyznaczenie musi uwzględniać specyfikę danego źródła pod względem akustycznym.