logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Trwałość powłok cynkowych i powłok typu duplex w środowisku agresywnym

Powłoki cynkowe są często stosowane do zabezpieczania elementów stalowych poddanych działaniu środowiska zewnętrznego. Ze względów estetycznych, a także w celu wydłużenia trwałości, powlekane są powłokami malarskimi. W artykule przedstawiono wyniki obserwacji zachowania się takich powłok eksponowanych w środowiskach: obojętnej soli; zasadowym i wody destylowanej. Stal węglowa, jako materiał budowlany, jest często wykorzystywana do wykonywania elementów konstrukcyjnych i wykończeniowych. W środowisku atmosferycznym pokrywa się warstwą rdzy.

Badania i ocena wyrobów malarskich do zabezpieczania stalowych wyrobów budowlanych - Rekomendacja...

Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. i otwarcie rynku europejskiego na wyroby budowlane wymusiło podjęcie działań mających na celu ujednolicenie polskiego porządku prawnego z regulacjami ustawodawstwa europejskiego, jeśli chodzi o dopuszczanie wyrobów budowlanych do obrotu. Efektem tych działań jest m.in. ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych (Dz.U. 2004 nr 92, poz. 881).

Wpływ wysokiej temperatury na wytrzymałość na ściskanie i twardość powierzchniową betonu zwykłego...

W celu określenia uszkodzeń betonu w konstrukcji, spowodowanych działaniem temperatury pożaru, stosuje się wiele metod diagnostycznych [1]. Jedną z metod in situ, pozwalającą na określenie wytrzymałości na ściskanie betonu uszkodzonego oraz wyznaczenie zasięgu zaistniałych uszkodzeń, jest pomiar twardości przypowierzchniowej. Metodyka wykonywania pomiarów twardości powierzchniowej w celu określenia zasięgu uszkodzeń pożarowych zakłada następujące etapy działań…

Ocena możliwości samonaprawy kompozytu epoksydowo-cementowego

Naprawa konstrukcji jest często procesem trudnym technicznie, a zarazem kosztownym. Jednym z zadań współczesnej inżynierii materiałów budowlanych jest opracowanie materiałów budowlanych o zwiększonej trwałości, co pozwoliłoby na zmniejszenie częstotliwości napraw [1, 2]. Z drugiej strony, poszukiwane są takie rozwiązania materiałowo-technologiczne, które stanowiłyby ułatwienie procesu naprawczego. Perspektywę połączenia obu tych kierunków badawczych stwarza koncepcja betonów i zapraw samo naprawialnych.