logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Zagrożenia zawodowe podczas wykonywania robót w wykopach

Warunkiem bezpiecznego wykonania robót budowlanych w wykopach jest posiadanie wiedzy na temat istniejących warunków geologicznych, hydrologicznych i geotechnicznych, poziomu i sposobu posadowienia obiektów budowlanych znajdujących się w obrębie prowadzonych robót oraz przebiegu instalacji elektrycznych, gazowych, ciepłowniczych i innych. Wiedza ta jest niezbędna do prawidłowego opracowania sposobu realizacji robót z uwzględnieniem przepisów i zasad bezpieczeństwa pracy. Sposób wykonania i zabezpieczenia wykopów nie powinien stwarzać zagrożenia zarówno dla osób zatrudnionych przy ich realizacji, jak również osób postronnych.

Wypadkowość w budownictwie polskim

Wypadkowość w budownictwie polskim jest nadal bardzo wysoka, zwłaszcza jeżeli chodzi o liczbę wypadków śmiertelnych. Podobny problem występuje w większości krajów Unii Europejskiej. Świadczą o tym m.in. działania podejmowane przez Komisję Europejską, która w 2007 r. przyjęła strategię, mającą na celu zmniejszenie o 25% liczby wypadków przy pracy do 2012 r. we wszystkich sektorach gospodarki.