100 punktów za artykuły naukowe!
Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.
Postaw na skuteczność! [reklama]
Niech Państwo pozwolą się zainspirować...[reklama]
Mieszanki gipsowe Nida [reklama]
DZIŚ MAMY BRAAS. PEWNY DACH NAD GŁOWĄ [reklama]
Geosyntetyki a ochrona środowiska
Obecnie odpady są produkowane w dziesiątkach milionów metrów sześciennych rocznie i dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na ochronę środowiska naturalnego. Składowiska odpadów komunalnych i przemysłowych (rysunek 1) są jednym z największych źródeł zagrożenia środowiska, które wynika z możliwości zanieczyszczenia powietrza, gruntu, wód gruntowych i powierzchniowych. Do ochrony wód gruntowych przed zanieczyszczeniem najczęściej stosowane są geomembrany PEHD. Materiał ten spełnia kryteria wytrzymałościowe, odkształceniowe, relaksacyjne i odpornościowe, dzięki czemu znalazł szerokie zastosowanie w inżynierii wodnej i lądowej.
Zastosowanie odpadów do budowy i eksploatacji składowiska
Rozporządzenie Ministra Środowiska z 26 lutego 2009 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących lokalizacji, budowy, eksploatacji i zamknięcia, jakim powinny odpowiadać poszczególne typy składowisk odpadów (Dz.U. z 2009 r. nr 39, poz. 320), wprowadziło zmiany w możliwościach odzysku odpadów przez wykorzystanie ich do budowy oraz eksploatacji i zamykania składowisk odpadów. Rozporządzenie to zmienia szczegółowe wymagania dotyczące lokalizacji, budowy, eksploatacji i zamknięcia, jakim powinny odpowiadać poszczególne typy składowisk odpadów, a także ogranicza możliwości odzysku odpadów na składowiskach, szczególnie tych, które nie są obojętne dla środowiska.
Konstrukcja Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów wraz z zapleczem technicznym w Krośnie
Pod koniec września 2006 r. w Krośnie uruchomiono nowoczesny Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych, którego budowa finansowana była w 70% ze środków Unii Europejskiej. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ok. 10,5 mln euro. Wykonawstwa podjęła się firma ABM SOLID SA z Bochni. Projekt przewidywał budowę na terenie istniejącego składowiska odpadów przy ul. Białobrzeskiej Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów wraz z zapleczem technicznym (linie sortowania, rozdrabniania, prasowania oraz kompostowania odpadów), a także modernizację istniejącego składowiska śmieci przez zwiększenie pojemności niecki, podniesienie korony wału oraz zazielenienie strefy ochronnej.
Strona 1 z 3
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- 3
- Następny artykuł
- koniec