logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Izolacje mineralne w obiektach gospodarki wodno-ściekowej

Beton w obiektach gospodarki wodno-ściekowej narażony jest na:
• oddziaływanie wód gruntowych i z opadów atmosferycznych;
• zmiany temperatury;
• działanie dwutlenku węgla (karbonatyzacja);
• oddziaływanie szkodliwych soli (siarczanów, chlorków, azotanów i amonu);

Błędy przy wykonywaniu izolacji z pap

Image Błędny montaż pokryć dachowych z pap wynika w 99% z niewiedzy i braku doświadczenia osób układających papy, a także niewiedzy kadry kierowniczej, na jakie elementy należy zwrócić szczególną uwagę oraz gdzie mogą powstać przecieki. W artykule prezentuję fotografie z budów obecnie realizowanych na terenie Polski, które przedstawiają najczęściej popełniane błędy.

Bentonitowe igłowane materiały hydroizolacyjne

W Polsce bentonitowe materiały hydroizolacyjne stosuje się od kilkunastu lat i obecnie są one powszechnie wykorzystywane do wykonywania pionowych i poziomych izolacji przeciwwodnych podziemnych części budowli, dachów płaskich, tarasów użytkowych, a także do uszczelniania przerw technologicznych w betonowaniu, styków elementów konstrukcji i przejść instalacyjnych. Przy użyciu materiałów bentonitowych wykonuje się także iniekcje uszczelniające.

Wady i zalety stropodachów o tradycyjnym i odwróconym układzie warstw

Stropodach to przegroda z izolacją termiczną, zamykająca budynek od góry, spełniająca jednocześnie rolę stropu i dachu zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak i funkcjonalnym. Oznacza to konieczność przenoszenia obciążeń, jak również zabezpieczenia pomieszczeń przed opadami atmosferycznymi oraz wpływem środowiska zewnętrznego na mikroklimat pomieszczeń.

Hydroizolacje systemu DRIZORO

Image 

Mamy przyjemność przedstawić Państwu wybrane produkty systemu DRIZORO, stosowane do hydroizolacji konstrukcji betonowych oraz żelbetowych. W systemie DRIZORO można wyróżnić cztery podstawowe grupy powłok:
- mineralne: MAXSEAL SUPER, MAXSEAL FLEX;
- żywiczne: MAXEPOX FLEX;
- poliuretanowe: MAXELASTIC PUR;
- bitumiczno-epoksydowe: MAXEPOX TAR.

Profesjonalne uszczelnienia przeciwwodne wg doświadczeń firmy WEBAC

Image 

Firma WEBAC od lat specjalizuje się w profesjonalnych przeciwwodnych zabezpieczeniach budowli. Do iniekcji ciśnieniowej firma WEBAC oferuje media iniekcyjne na bazie syntetycznych żywic poliuretanowych, epoksydowych i akrylowych. Doświadczenia firmy WEBAC dotyczą m.in. obiektów hydrotechnicznych i użyteczności publicznej. Przedstawione przykłady prezentują możliwości zastosowania technologii i produktów firmy WEBAC.

Systemowe rozwiązania materiałowe jednym z gwarantów skuteczności hydroizolacji

Image 

Izolacje przeciwwodne w obiektach nowych i remontowanych przysparzają wykonawcom bardzo wielu problemów. Trudności te wynikająprzede wszystkim z konieczności właściwego przygotowania podłoża oraz precyzyjnego doboru rodzaju izolacji w zależności od różnych czynników, m.in.:
• zawilgocenia podłoża (np. wilgoć w podłożu wyczuwana suchą ręką wyklucza możliwość zastosowania izolacji bitumicznych);

Alsan Flashing obróbki trudno dostępnych miejsc

Image 

Firma Soprema, działająca od ponad 100 lat w branży uszczelnień i produkcji pap zgrzewalnych, oferuje system uszczelnień Alsan Flashing. System ten składa się z jednokomponentnej, gotowej do użycia masy żywiczno-bitumicznej przeznaczonej do stosowania na zimno i taśmy poliestrowej Voile Flashing.