W 2014 r. studenci wybranych wydziałów o profilu budowlanym otrzymują miesięcznik „Materiały Budowlane” dzięki firmom: Aarsleff, DRUTEX, ERBUD, FAKRO, H+H Polska, HUFGARD, INORA, PERI, SIKA, ViaCon, VISBUD Projekt i VISTAL CONSTRUCTION, a także Stowarzyszeniu Producentów Betonów oraz Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych.

Otwórz powiększenie >>

Otwórz powiększenie >>
dr inż. Jacek Dyczkowski, dr inż. Michał Musiał
Politechnika Wrocławska, Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego
Artykuł dotyczy problemów związanych ze statecznością ścian żelbetowych zbiorników prostokątnych. Rozpatrzono dwa przypadki pracy: zbiornik podziemny z przekryciem oraz zagłębiony do poziomu korony ścian bez przekrycia. Dodatkowo zróżnicowano schematy statyczne. W pracy skoncentrowano się na stateczności poziomej. W wyniku analiz otrzymano współczynnik zwiększający moment zginający pierwszego rzędu. Pracę zakończono dyskusją wyników oraz wnioskami. Mogą one znaleźć szerokie zastosowanie w praktyce projektowej.
Słowa kluczowe: stateczność, wyboczenie, zbiornik, żelbet.
* * *
The Stability Issues in Designing of Walls of Reinforced Concrete Underground Box – Shaped Tanks
This paper concerns issues connected with a stability of walls of reinforced concrete box – shaped tanks. Two cases were considered: underground tank with a cover and hollow to the walls’ top tank without a cover. Additionally, the static schemes were differed. The paper is focused on the horizontal stability. The result of the analysis is the increasing coefficient for primary bending moment. The paper is completed with the results’ discussion and conclusions. They can be applied widely in designing practice.
Przeczytaj cały artykuł >>
Materiały Budowlane 2/2014, strona 48-50 (spis treści >>)
dr inż. Piotr Berkowski, prof. dr hab. inż. Jerzy Hoła
Politechnika Wrocławska, Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego
W artykule pokazano, że zrealizowanie prac budowlanych polegających na całkowitej wymianie starej obudowy elewacji budynków na nową, w trakcie nieprzerwanego użytkowania, w lecie i w zimie, jest możliwe. Przedsięwzięcie takie jest złożone organizacyjnie i technologicznie, dlatego też niezbyt często stosowane w praktyce. Wymagało doskonałej organizacji robót oraz ustalenia odpowiedniej kolejności rozbiórki i montażu. W opisywanym przypadku dodatkowym wyzwaniem była wielkość remontowanego obiektu, a szczególnie jego wysokość, a także konieczność zapewnienia odpowiedniego komfortu i bezpieczeństwa pracy osób w nim przebywających. Wykonane prace remontowe pozwoliły na osiągnięcie istotnej poprawy termoizolacyjności budynku, a także zmieniły korzystnie jego wygląd oraz zdecydowanie poprawiły komfort pracy nauczycieli akademickich i studentów.
Przeczytaj cały artykuł >>
Materiały Budowlane 2/2014, strona 62-63 (spis treści >>)
mgr inż. Maciej Dejer M.A.D. Engineers Sp. z o.o.
Nowa siedziba Wydziału Rzeźby ASP w Warszawie przy ulicy Spokojnej to pierwszy w Polsce pełny projekt w technologii BIM zaprojektowany na oprogramowaniu różnych producentów z zastosowaniem międzynarodowego formatu wymiany danych IFC. W procesie projektowania uczestniczyły trzy firmy: projekt konstrukcji został wykonywany na oprogramowaniu Tekla Structures przez firmę M.A.D. Engineers; architektura na programie Archicad przez pracownię Vostok Design, a instalacje na Autodesk Revit MEP przez firmę Ekoprojekt. Kosztorys i przedmiar wykonano z wykorzystaniem oprogramowania Zuzia BIM. Przez cały okres prac projektowych koordynacja branż wykonywana była w 3D na oprogramowaniu Tekla BIMsight.
Przeczytaj cały artykuł >>
Materiały Budowlane 2/2014, strona 60-61 (spis treści >>)
Kazimierz Truchan, mgr inż. Elżbieta Wyszyńska
Politechnika Warszawska, Wydział Inżynierii Lądowej
Do wykonywania izolacji wodochronnych nowo wznoszonych i remontowanych obiektów budowlanych stosowane są najczęściej materiały bitumiczne na bazie asfaltów ponaftowych, głównie na zimno, w postaci płynnej (na rozpuszczalnikach organicznych lub wodzie – jako dyspersja albo emulsja) lub materiały rolowe (różne rodzaje pap). Obecnie coraz częściej spotyka się materiały bitumiczne uszlachetniane dodatkami z tworzyw sztucznych. W stosunku do pierwszej grupy materiałów wyróżniają się one lepszymi właściwościami technicznymi, lecz są droższe. Poza materiałami pochodzenia bitumicznego stosowane są także materiały z tworzyw sztucznych (folie, kity, preparaty hydrofobizujące itp.) oraz modyfikowane masy na bazie cementu.
Przeczytaj cały artykuł >>
Materiały Budowlane 2/2014, strona 58-59 (spis treści >>)
dr inż. Wojciech Terlikowski, Politechnika Warszawska, Wydział Inżynierii Lądowej
O chrona dziedzictwa kulturowego, w myśl zasad zrównoważonego rozwoju, a także wobec obiektywnych potrzeb poszczególnych państw, narodów, środowisk, jest jednym z podstawowych zadań do wykonania w świecie współczesnym. Wiąże się to z coraz większą świadomością roli integrującej, jaką odgrywa dziedzictwo kulturowe, w wymiarze narodowym, państwowym, lokalnym, globalnym. Konwencja w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego przyjęta 16 listopada 1972 r. w Paryżu uznała, że dziedzictwu kulturalnemu (dzisiaj używa się częściej określenia: dziedzictwo kulturowe) coraz bardziej zagraża zniszczenie, nie tylko na skutek ciągle występujących, niszczących przyczyn naturalnych (oddziaływania środowiskowe, katastrofy naturalne), lecz również przeobrażeń społecznych i gospodarczych, które są jeszcze groźniejsze.
Przeczytaj cały artykuł >>
Materiały Budowlane 2/2014, strona 55-57 (spis treści >>)
ze Zbigniewem Stefanowiczem, Dyrektorem Kutnowskiej Prefabrykacji Betonów Kutno Sp. z o.o. rozmawia Ewelina Kowałko
Ewelina Kowałko: Kiedy powstała firma KPB, jaki jest jej profil działalności oraz asortyment produktów?
Zbigniew Stefanowicz: Kutnowska Prefabrykacja Betonów Kutno Sp. z o.o. została założona w grudniu 2000 r., a działalność produkcyjno-handlową rozpoczęto w lipcu 2001 r. Spółka jest członkiem silnej, stabilnej, międzynarodowej grupy producentów pali fundamentowych Centrum. Przedsiębiorstwa należące do Grupy znajdują się również w Danii, Wielkiej Brytanii i Szwecji.
Kutnowska Prefabrykacja Betonów Kutno Sp. z o.o. produkuje żelbetowe prefabrykowane pale fundamentowe stosowane do wykonywania wbijanych fundamentów palowych. Produkujemy również fundamenty palowe do posadowienia konstrukcji wsporczych sieci trakcyjnej w typach B1, B2, B3 oraz pale spełniające funkcje kotew odciągów sieci trakcyjnej, np. typu B1-A, B3-A.
Przeczytaj cały artykuł >>
Materiały Budowlane 2/2014, strona 42-43 (spis treści >>)
mgr inż. Urszula Tomczak, mgr Anna Lejzerowicz
Politechnika Warszawska, Wydział Inżynierii Lądowej
Podpory mostowe posadawiane są najczęściej na palach wielkośrednicowych głównie ze względu na dobrą znajomość technologii oraz duży zapas bezpieczeństwa. Brak porównań w literaturze pomiędzy zastosowaniem różnych metod posadawiania w danych warunkach gruntowo-obciążeniowych nie pozwala projektantom na wykorzystanie w pełni nowych technologii. Projekty bazowe zmieniane są na etapie projektów wykonawczych przez wykonawców znających stosowane przez siebie technologie. Pociąga to za sobą bardzo duże koszty, których można uniknąć.
Przeczytaj cały artykuł >>
Materiały Budowlane 2/2014, strona 38-40 (spis treści >>)