logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Odporność pocienionych wypraw elewacyjnych na zawilgocenie i porastanie glonami

Często zdarza się, że w budynkach docieplonych metodą bezszwową występuje długotrwałe zawilgacanie warstw elewacyjnych wodami opadowymi. Domokrych powierzchni przylega kurz i w efekcie szybciej rozwijają się samożywne fotosyntezujące rośliny zarodnikowe, powszechnie nazywane glonami (fotografia).Wprzypadku, gdy stopień nasilenia występowania glonów na elewacjach zwiększa się, pojawia się poważny problemem techniczny, który staje się również źródłemkonfliktów między inwestorami, wykonawcami oraz producentami wypraw tynkarskich.

Wtórne izolacje poziome wykonywane metodą iniekcji chemicznej

Odtworzenie izolacji poziomej wykonuje się, stosując metody mechaniczne lub chemiczne (iniekcje). Wszystkie metody mechaniczne polegają na utworzeniu pasa izolacji przecinającego podciąganie kapilarne. Izolacja ta może być wykonana z folii lub laminatów z tworzyw sztucznych, pap bitumicznych, blach ze stali szlachetnej itp. Najważniejszy jest efekt, którym powinno być trwałe i skuteczne oraz niezależne od upływu czasu przerwanie podciągania kapilarnego.