logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Obiekt mostowy w środowisku naturalnym

Nowe materiały konstrukcyjne, m.in.:
• nowa generacja betonów i kompozytów betonopodobnych;
• tworzywa sztuczne zbrojone różnego rodzaju włóknami;
• nowa generacja i asortymenty stali konstrukcyjnej;
• nowoczesne materiały naprawcze, izolacyjne i wyposażeniowe;
• nowe rodzaje powłok antykorozyjnych przeznaczonych do stosowania w przypadku konstrukcji stalowych i betonowych, które pojawiły się w ostatnich latach w budownictwie, wytyczają nowe kierunki rozwoju mostownictwa. Powstają konkurencyjne technologie, a także niespotykane dotychczas typy konstrukcji. Pozwalają one na zmniejszenie ogólnego kosztu konstrukcji, zwiększenie ich trwałości, usprawnienie technologii, pomnożenie efektywności itp. Bardzo często uzyskuje się nowy, bardziej atrakcyjny obraz modernizowanej lub nowo budowanej konstrukcji.

Wpływ ograniczenia emisji dwutlenku węgla

Komisja Europejska KE decyzją z 26 marca 2007 r. przyznała Polsce uprawnienia do emisji CO2 w latach 2008 – 2012 w ilości 208,5 mln t rocznie. Oznacza to zredukowanie o 26,7% postulowanej przez Polskę ilości (284,6 mln t). Decyzji tej sprzeciwia się Forum Branżowych Organizaji Gospodarczych (FORUM CO2), zrzeszające większość sektorów przemysłowych objętych Krajowym Planem Rozdziału Uprawnień KPRU i wnioskuje, aby rząd RP podjął działania w celu jej uchylenia bądź zmiany.

Giełda Kooperacyjna Firm Budowlanych w Kolonii

Od 31 maja do 29 czerwca 2007 r. odbędzie się w Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Kolonii Giełda Kooperacyjna, którą rozpocznie dwudniowe seminarium. Organizatorzy Giełdy Kooperacyjnej: Konsulat Generalny RP w Kolonii, Wydział Promocji Handlu i Inwestycji; Polska Izba Przemysłowo-Handlowa Budownictwa oraz Stowarzyszenie Polskich Przedsiębiorstw Usługowych w Niemczech VdPD zapraszają polskie firmy budowlane i działające na rzecz budownictwa, które chcą wejść na rynek niemiecki, nawiązać kontakty biznesowe z kontrahentami z Niemiec oraz zaprezentować swoją firmę i produkowane wyroby budowlane, podczas trwającej przez miesiąc giełdy.

Przeczytaj zanim podpiszesz umowę na projekt architektoniczny

Jak określić przedmiot i zakres umowy o projekt architektoniczno- budowlany? Na co powinien zwrócić uwagę architekt, a na co inwestor negocjując i podpisując taką umowę? Co ryzykują strony i jak zapewnić sobie symetryczną współpracę? Na te pytania próbuje odpowiedzieć architekt Waldemar Jasiewicz w książce pt. „A...Symetria Umowy”. W słowie wstępnym możemy m.in. przeczytać, że jest to pozycja prekursorska. Dotychczas tego typu zagadnień tak szczegółowo w literaturze nie prezentowano. Tymczasem problem istnieje.

Deszcz euro na ekoinwestycje

Nigdy jeszcze w historii Polski nie było tak rozbudowanego frontu robót inwestycyjnych w ochronie środowiska jak obecnie. Na różnym etapie realizacji znajduje się obecnie aż 88 wielkich inwestycji infrastrukturalnych, głównie w gospodarce wodno-ściekowej, które uzyskały w latach 2000 - 2006 dofinansowanie z unijnego Funduszu Spójności. Całkowite wydatki kwalifikowane tych przedsięwzięć wynoszą 4,3 mld euro, natomiast wkład krajowy to 1,46 mld euro.