logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

II Konferencja Naukowo-Techniczna „Rusztowania”

Polska Izba Gospodarcza Rusztowań (PIGR) zorganizowała drugą konferencję „Rusztowania”, poświęconą praktycznym aspektom ich funkcjonowania, która odbyła się 22 – 23 listopada 2018 r. w Słoku k. Bełchatowa. Współorganizatorem tego wydarzenia było konsorcjum naukowe projektu ORKWIZ, w skład którego wchodziły: Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej (lider); Wydział Zarządzania Politechniki Lubelskiej; Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej oraz Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. Głównym celem konferencji było podsumowanie projektu PBS 3/A2/19/2015 pt. Model oceny ryzyka wystąpienia katastrof budowlanych, wypadków i zdarzeń niebezpiecznych na stanowiskach pracy z wykorzystaniem rusztowań budowlanych, finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, zrealizowanego w latach 2016 – 2018.

Czytaj więcej >>

Materiały Budowlane 1/2019, strona 101 (spis treści >>)

Jubileusz 100-lecia Technikum Budownictwa i Architektury nr 1 im. prof. Zdzisława Mączeńskiego

Łukasz Kruk, TBiA
Piotr Rychlewski, IBDiM

Jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości był również okazją do świętowania rocznic związanych z budownictwem. W październiku 2018 r. setną rocznicę utworzenia świętowało Technikum Budownictwa i Architektury nr 1 im. prof. Zdzisława Mączeńskiego położone obecnie przy ul. Górnośląskiej w Warszawie, najstarsza funkcjonująca do dziś średnia szkoła budowlana w Polsce. Została założona 15 października 1918 r. i nosiła nazwę: Królewsko-Polska Średnia Szkoła Budowlana.

Czytaj więcej >>

Materiały Budowlane 1/2019, strona 100 (spis treści >>)

Departament Prawny GUNB informuje

Czy protokoły kontroli okresowych należy przechowywać przez cały okres istnienia obiektu?

Protokoły z kontroli obiektu budowlanego, w tym protokoły z kontroli systemu ogrzewania i systemu klimatyzacji, o których mowa w art. 29 ust. 1 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków, oceny i ekspertyzy dotyczące jego stanu technicznego, świadectwo charakterystyki energetycznej oraz dokumenty, o których mowa w art. 60 ustawy – Prawo budowlane, są dołączane do książki obiektu budowlanego,...

Kiedy „niwelacja terenu” wymieniona w art. 41 ust. 2 pkt 2 ustawy – Prawo budowlane musi być uznana za prace przygotowawcze do budowy?

Czytaj więcej >>

Materiały Budowlane 1/2019, strona 99 (spis treści >>)

Sprzedaż produkcji budowlano-montażowej i produkcja sprzedana budownictwa w okresie jedenastu miesięcy 2018 roku

mgr Janusz Kobylarz, Główny Urząd Statystyczny;

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W listopadzie 2018 r. sprzedaż produkcji budowlano-montażowej wykonanej na terenie kraju w jednostkach budowlanych o liczbie pracujących powyżej 9 osób była o 17,1% większa (w cenach stałych) niż przed rokiem (wobec wzrostu w listopadzie 2017 r. o 19,9%, a w październiku 2018 r. o 22,5%). Wzrost sprzedaży produkcji budowlano montażowej w porównaniu z listopadem 2017 r. odnotowano we wszystkich działach budownictwa, przy czym w przedsiębiorstwach specjalizujących się w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 20,4%, 

Czytaj więcej >>

Materiały Budowlane 1/2019, strona 97-98 (spis treści >>)

Produkcja materiałów budowlanych w listopadzie 2018 roku

mgr Małgorzata Kowalska

Z badań prowadzonych przez GUS w dużych przedsiębiorstwach przemysłowych, o liczbie pracujących 50 i więcej osób, produkujących materiały budowlane wynika, że listopad 2018 r. był miesiącem drastycznego spadku produkcji zarówno w porównaniu z poprzednim miesiącem danego roku, jak i analogicznym miesiącem 2017 r. W listopadzie 2018 r. aż w 40 grupach (spośród 44 obserwowanych) zanotowano spadek produkcji, a tylko w 4 produkcja była większa niż w październiku 2018 r. (podobnie w listopadzie 2017 r.–w4, w listopadzie 2016 r. – w 7 grupach), co wskazuje na wyraźną sezonowość produkcji materiałów budowlanych.

Czytaj więcej >>

Materiały Budowlane 1/2019, strona 94-96 (spis treści >>)

Każdy wypadek to wielka tragedia – rozmowa z Przemysławem Matowickim, szefem Grupy Roboczej BHP działającej przy Porozumieniu dla Bezpieczeństwa w Budownictwie

Wojciech Jarmołowicz: 2018 r. nie był dobry pod względem bezpieczeństwa na budowach. Na inwestycjach, prowadzonych przez firmy tworzące Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, do którego od 2015 r. należy Unibep S.A., doszło do jedenastu wypadków śmiertelnych. To dużo…

Przemysław Matowicki: Rzeczywiście, nie mamy powodów do zadowolenia. Stało się tak, pomimo wielu działań systemowych, które konsekwentnie wprowadzamy od 2010 r. jako Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. Jak się okazuje, wciąż za mało robimy w tym bardzo ważnym obszarze.

Czytaj więcej >>

Materiały Budowlane 1/2019, strona 92 (spis treści >>)

Zabezpieczenia ogniochronne konstrukcji stalowych – najczęściej zadawane pytania

dr inż. Paweł Sulik, Instytut Techniki Budowlanej; Zakład Badań Ogniowych
mgr inż. Piotr Turkowski, Instytut Techniki Budowlanej; Zakład Badań Ogniowych

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wymagania dotyczące bezpieczeństwa pożarowego [1] odnoszą się do budynków, pomieszczeń i instalacji, bez podziału na rodzaj materiału, z jakiego są wykonane. Specyfika stosowanych w budownictwie materiałów konstrukcyjnych wymusza konieczność indywidualnego podejścia do każdego z nich przy projektowaniu, zarówno na warunki normalne, jak i wyjątkowe, w tym pożar. Jednym z tych materiałów jest stal, która ze względu na cechy wytrzymałościowe jest powszechnie wykorzystywana w budownictwie, ale jednocześnie wymaga stosowania zabezpieczeń ogniochronnych w przypadku oddziaływania ognia [2, 3]

Czytaj więcej >>

Materiały Budowlane 1/2019, strona 76-77 (spis treści >>)